Poznań / Głuszyna
Kościoły: k1424. Kościół św. Jakuba Większego Apostoła
Parafia w Głuszynie powstała zapewne w pocz. XIII w. Kościół we wsi ufundował w 1296 r. wojewoda kaliski Mikołaj Przedpełkowic, właściciel okolicznych dóbr. Świątynia powstała jako kolegiata, chociaż kapituła składała się jedynie z prezbitera i dwóch kanoników. Kolegiatę zlikwidowano w 1603 r. poprzez przyłączenie do poznańskiej kolegiaty przy kościele Wszyskich Świętych.
Kościół wzniesiono jako murowany z cegły w nietypowym układzie: do wysokiej proskokątnej nawy dostawiono z obu stron niższe części: prezbiterium (od wschodu) i kruchtę z emporą kolatorską (od zachodu), stanowiącą dzisiejszy chór organowy (organy Ladegasta). Pierwotny strop nazwy zastąpiono sklepieniem dopiero podczas rekonstrukcji świątyni w 1930. Zakrystia przylegająca od pn. do prezbiterium pełniła pierwotnie (zapewne) funkcję kaplicy i powstała nieco później od głównej bryły kościoła. Na terenie kościelnym znajdują się również: cmentarz, drewniana dzwonnica i plebania. Teren jest ogrodzony i zajmuje owalną, centralną część dawnej wsi, tzw. nawsie.
We wnętrzu ołtarz główny barokowy z 3. ćw. XVIII w. oraz dwa ołtarze boczne (MB i św. Anny) z 1. poł. XVIII w. Figury św. Kazimierza i św. Floriana w ołtarzu głównym pochodzą zapewne z ołtarza wcześniejszego (XVIII w.), obraz Jakuba Apostoła powstał, jak się sądzi, w 1. poł. XIX w. Obraz z ołtarza maryjnego (po prawej stronie) pochodzi z XVII w. i czczony jest w tutejszej parafi jako święty. Obraz ubrany jest w srebrną sukienkę i zasłaniany. Ciekawostką są organy kościelne (zbudowane w 1884): niewielkie, lecz pochodzące z pracowni znanego mistrza organowego Friedericha Ladegasta. Przy wejściu znajdują się najstarsze zabytki w kościele: dwie kamienne, późnogotyckie kropielnice.
[Data utworzenia: 29 lutego 2012]


k1424. Kościół św. Jakuba Większego Apostoła [wszystko]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia kościoła: [wszystko], z, w.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: AZA str. 237, PPZ str. 353, RZA str. A14, HKP str. 237, Lit. 2.14. str. 214, Lit. 9.2. str. 175.
Rejestr zab.: A-152 z dnia 25/04/1966.