Puszcza Notecka / Sieraków
Kościoły: k1005. Synagoga w Sierakowie
Murowany, orientowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta przed 1889 r. W okresie międzywojennym przerobiony na świetlicę Związku Strzeleckiego Sokół, Po wojnie - na kino Żeglarz istniejące do końca lat 80. ub. w. Obecnie własność prywatna. Do dnia dzisiejszego zachowały się synagogalne cechy wystroju zewnętrznego budynku. Wewnątrz, we wsch. części, znajdowała się główna sala modlitewna, którą otaczały z trzech stron galerie dla kobiet, wsparte na kolumnach; w części zach. - przedsionek, z którego wchodziło się do sali głównej.

Żydzi w Sierakowie
W roku 1783 Łukasz Bniński, ówczesny właściciel Sierakowa, nadał Żydom przywilej zezwalający na utworzenie szkoły (wymieniona w 1819 w aktach Archiwum Państwowego w Poznaniu). Późniejszy (z 1792) rozszerzał te prawa umożliwiając powstanie cmentarza i synagogi. Przed pożarem Sierakowa (1817) Żydzi stanowili ok. 20% mieszkańców, w roku 1931 mieszkała tu już tylko jedna rodzina żydowska. Obecna ul. Sokoła, przy której stoi sierakowska synagoga, wcześniej nazywała się ul. Żydowską.
[Data utworzenia: brak informacji]


k1005. Synagoga w Sierakowie

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Sierakowa: [wszystko], kościół parafialny, plebanię, kościół poewangelicki: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze] i po zawaleniu się oraz zamek Opalińskich, cmentarz oraz [pozostałe].
Literatura: Lit. 3.1, PM-S str. 136.
Rejestr zab.: 2229/A z dnia 04/04/1992.