Kościan-Leszno / Rąbiń
Kościoły: k0901. Kościół św. Piotra i Pawła w Rąbiniu
Późnogotycki, murowany z cegły, wzniesiony w końcu XV i I poł. XVI w. z wykorzystaniem murów XIII-wiecznej świątyni romańskiej. Jednonawowy z parą bocznych barokowych kaplic (MB i św. Józefa) z 1648 r. i neogotyckim prezbiterium z lat 1904-05. Po obu stronach wejścia tablice VII i VIII stacji Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej (kopie - oryginały znajdują się w kaplicy w Kopaszewie).
Ołtarz główny i ołtarze w kaplicach późnobarokowe, główny z poł. XVIII w., rozbudowany w 1904; w kaplicach - z końca XVIII w. W ołtarzu głównym rzeźby MB Bolesnej, św. Jana Ewangelisty, św. Heleny i św. Andrzeja. Ambona późnorenesansowa z II ćw. XVII w. W prezbiterium dwa późnorenesansowe nagrobki Rąbińskich (1614) i tablica epitafijna Stanisława Chłapowskiego. Ponadto drewniany chór muzyczny z poł. XIX w. i chrzcielnica z pocz. XIX w., stylizowana na barokową.

Wokół kościoła niewielki cmentarzyk. Wejście na teren przykościelny prowadzi przez charakterystyczną bramę-dzwonnicę, częściowo kamienną. Przed kościołem, po drugiej stronie drogi, kamienny obelisk z 1764 r., obok kościoła plebania z 2 poł. XIX w.
[Data utworzenia: brak informacji]


k0901. Kościół św. Piotra i Pawła w Rąbiniu

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Rąbinia: [wszystko], [wnętrze], kościół, cmentarz przykościelny i obelisk oraz zdjęcia Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej: [wszystko], przystanki, kapliczki oraz tablice stacji: [wszystko], wersja A i wersja B.
Literatura: AZA str. 239, Lit. 2.9. str. 224.