Grodzisk - Nowy Tomyśl / Brody
Kościoły: k0200. Kościół św. Andrzeja Apostoła w Brodach (drewniany)
Opis na podstawie tablicy informacyjnej kościoła
Drewniana, orientowana świątynia konstrukcji zrębowej, jednonawowa z kaplicami transeptowymi i wysokimi dachami krytymi gontem. Do korpusu przylega od zach. masywna wieża z kruchtą w przyziemiu, zwieńczona baniastym hełmem barokowym. Na jednolite rokokowe wyposażenie wnętrza z ok. 1760 r. składa się ołtarz główny i 6 ołtarzy bocznych. Świątynia powstała w latach 1670-73 z fundacji ks. proboszcza Piotra Lubicz-Kurowskiego, o czym świadczy napis na belce tęczowej: C. D. Petrus Kurowski supremus huius habicae benefactor qvia plusqvam nille florinos ei donavit hic sepultus anno domini 1673 requiescit. Budowę ukończono w roku śmierci fundatora. Kościół poświęcił bp sufragan poznański Maciej Kurowski. Zakrystię dobudowano w 1756 r.
Parafia należy do najstarszych w okolicy. Założyli ją i uposażyli królowie polscy w XI lub XII w. Kościół parafialny, zawsze drewniany, kilkukrotnie niszczyły pożary. Dzisiejszy jest jednym z najpiękniejszych kościołów drewnianych w archidiecezji poznańskiej.
Najciekawsze zabytki: żelazne drzwi do zakrystii (ok. 1731), dzwon z roku 1730, dzwon z końca XV w. (oba w pobliskiej dzwonnicy, portret ks. Piotra Kurowskiego z 1673 r., pasja na belce tęczowej z XVII w.
Na otaczającym kościół dawnym cmentarzu zwraca uwagę rosnąca nieopodal wieży kościoła lipa szerokolistna - pomnik przyrody o obw. 650 cm i wys. 25 m. Po pd. stronie kościoła w 1933 r. wzniesiono okazały pomnik z ciosów granitowych upamiętniający poległych w I wojnie światowej i w powstaniu wielkopolskim, później uzupełniony o tablicę z nazwiskami ofiar II wojny światowej. Obok usytuowana jest drewniana XVII-wieczna dzwonnica, gruntownie odnowiona w 1948 r.
[Data utworzenia: brak informacji]


k0200. Kościół św. Andrzeja Apostoła w Brodach (drewniany)

Powiązania 

Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Linki zewn.: Wikipedia, Strona parafii.
Literatura: AZA str. 207, WKD str. 133, Lit. 9.1. str. 123.
Rejestr zab.: 2467/A z dnia 12/12/1932.