Indeks zoologiczny: izoCE. Żubr (Bos bonasus)
Największy z europejskich ssaków lądowych żyjący w Polsce zarówno w niewoli jak też w warunkach wolnościowych lub półwolnościowych. Masa ciała byka wynosiok. 700 kg, (440 do 920 kg) jego wysokość w kłębie ma średnio 172 cm (max. 188 cm). Dla znacznie mniejszej krowy masa ciała wynosi zazwyczaj 420–460 kg, (320 do 640 kg) a wysokość w kłębie 152 cm. Cechą charakterystyczną byków jest znaczna dysproporcja między przednią a tylną częścią ciała: przód mają szeroki, masywny, z wyraźnym garbem, porośnięty długą, kudłatą grzywą, tył zaś stosunkowo mały i pokryty krótką sierścią. Żubry zasiedlają lasy mieszane z podmokłymi polanami migrując zimą na zasobniejsze w pokarm tereny otwarte; aby uniknąć ich wychodzenia na pola uprawne są podczas zimy dokarmiane. W stanie dzikim na przełomie XX i XXI wieku występowały w Polsce, Litwie, Ukrainie, Rosji, Białorusi, Słowacji i Niemczech. Wszystkie wolnożyjące osobniki są potomkami zwierząt pochodzących z hodowli - gatunek odtworzono przed II wojną światową.
Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej. Dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego i Człopy w województwie zachodniopomorskim. W roku 2021 poznańskie media donosiły o stadzie pasącym się na skraju Puszczy Noteckiej - Roweromaniak wybrał się tam próbując je odszukać, jednak bezskutecznie.
[Data utworzenia: 16 września 2022]


izoCE. Żubr (Bos bonasus)

Przypisy:
[1] Wikipedia preferuje nazwę żubr europejski dla odróżnienia od wymarłego żubra kaukaskiego, którego uważa za osobny gatunek, co Roweromaniak uznaje za błędne. Żyjące w Polsce żubry mają geny żubra kaukaskiego gdyż ten był wykorzystywany przy odtwarzaniu populacji.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Wikipedia.