Indeks grzybów: igr07. Żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus)
[Kapeluszowy] grzyb chorobotwórczy powodujący brunatną zgniliznę drewna, niszczący w krótkim czasie swojgo żywiciela; często spotykany. Atakuje zazwyczaj żywe drzewa liściaste (w tym dęby, topole i robinie zwane w Polsce akacjami), lecz spotykany również na niektórych iglakach oraz na drewnie obumarłym. Owocniki jednoroczne, przyrośnięte bokiem do pnia, często tworzą kolonie kapeluszy wyrastających jeden nad drugim. Młode okazy jadalne, z wiekiem łykowacieją. Kapelusz barwy żółtej do pomarańczowej, niekiedy z różowym odcieniem, z wiekiem jaśniejący do kremowobiałego. Brzeg kapelusza zazwyczaj siarkowożółty, nieregularny, pofalowany. Rurki żółte, krótkie, silnie zrośnięte z miąższem.
Okazy znalezione na robini oraz na drzewach iglastych uważane są przez niektórych za niejadalne ze względu na zawartość szkodliwych fitotoksyn "przejętych" od żywiciela (można je usunąć przez gotownie). Za najbezpieczniejsze uchodzą grzyby zerwane z dębu.
[Data utworzenia: 29 maja 2010]


igr07. Żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus) [wybrane]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia żółciaka w wersji wiosennej: [wszystko], [wybrane], w całości, z wzorcem rozmiaru i [zbliżenia] oraz jego późnojesiennego kuzyna.
Uzupełnienie: Sezon grzybiarski czas zacząć (2010)
Link zewn.: Wikipedia.