Pałuki / Studzieniec
Dwory: d1518. Zespół dworski w Studzieńcu
W skład zespołu wchodzą: dwór, park oraz budynki gosp. i służbowe. Na południe od dworu znajduje się dom ogrodnika (1842) i budynek gospodarczy (XIX w.), na zach. - ruina budynku dawnej owocarni. Zespół dworski graniczy od zach. z dawnym folwarkiem.

Dwór Kierskich w Studzieńcu
Dwór z czasów saskich - czasów Polski mlekiem i miodem płynącej. Barokowy konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem glinianym (szachulec), powstały w latach 60-tych XVIII w. jako rodowa siedziba Kierskich herbu Jastrzębiec; rekonstruowany w latach 80-tych XX w.
Parterowy z mieszkalnym poddaszem i dwoma bocznymi alkierzami. Część główna korpusu na planie prostokąta z centralnymi ryzalitami obu fasad i przylegającymi do niej bocznymi alkierzami złączonymi z korpusem jedynie w narożnikach. Ryzality zwieńczone są wysokimi wystawkami. Korpus kryty gontowym dachem łamanym polskim, alkierze równierz gontowymi dachami łamanymi czterospadowymi. Wętrze z centralną sienią i pomieszczeniami bocznymi w układzie dwutraktowym. Oryginalny wystrój wnętrz ani zdobienia elewacji nie zachowały się - obecny wygląd dwór zawdzięcza XX-wiecznej rekonstrukcji. Wokół dworu park, przy nim resztki gospodarstwa rolnego.
W Dużym Skansenie w Dziekanowicach zbudowano replikę dworu z Grodzieńca przedstawianą jako klasyczny przykład polskiego dworu okresu baroku.

Park dworski w Studzieńcu
Powstały w kon. XVIII w. park krajobrazowy, mocno dziś zaniedbany[1]. Zachowały się resztki ogrodzenia i bramy wjazdowej oraz aleja łącząca bramę z dworem. W parku doliczono się 29 gatunków drzew z pomnikowymi okazami mającymi ok. 200 lat.

Dom ogrodnika w Studzieńcu
Murowany w 1842 z cegły i kamienia łupanego jako mieszkanie ogrodnika w parku dworskim. Obok domu mieszkalnego znajduje się również pochodzący z kon. XIX w. budynek gospodarczy, obecnie wykorzystywany jako lasmus i garaż.

[Data utworzenia: 23 lipca 2011]


d15180. Zespół dworski w Studzieńcu [wybrane]

Przypisy:
[1] Brak bieżącego nadzoru i stałej pielęgnacji powoduje, że park systematycznie zarasta. Obecnie (lato 2011) trudno jest nawet obejść dwór dookoła - pokrzywy dorastają do 3 m wysokości.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia ze Studzieńca: [wszystko], [wybrane], zespół dworski ([wszystko], [wybrane]), dwór ([wszystko], [wybrane]), park i dom ogrodnika.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 371, AZA str. 116, BDW str. 258, Lit. 9.1. str. 132.
Rejestr zab.: kl.IV-73/75/53 z dnia 09/12/1953, 152 z dnia 16/07/1968, A-427 z dnia 12/03/1982.