Poznań / Podolany
Budynki i budowle: b1419. Fort VI (Tietzen)
Oryginalny, najlepiej zachowany w Poznaniu[1] fort artyleryjski z końca XIX w. (z okresu po wojnie fr.-niem. 1870), jeden z fortów głównych twierdzy poznańskiej. Zbudowany w 1879-83 przez przez firmę C. Francke & Co, modernizowany w 1888-89, przed I wojną św. oraz w 1939 r. Zachowało się wiele elementów oryginalnego wyposażenia, jak drzwi pancerne czy też pancerne stanowisko obserwatora artylerii.
Załoga fortu składała się z dwóch kompanii piechoty oraz artylerzystów osługujących 15-22 ciężkich dział wałowych i 6 lżejszych, przeznaczonych do ostrzału międzypól; łącznie ok. 800 żołnierzy. Żołnierze zakwaterowani byli w koszarach fortu jedynie po ogłoszeniu mobilizacji - w czasie pokoju stacjonowali w mieście (np. 5. Pułk Artylerii Fortecznej na terenie dzisiejszego CWSLąd). Fosa otaczająca fort była fosą suchą.
W listopadzie 2009 Agencja Mienia Wojskowego sprzedała zespół fortu krakusom - mają go przerobić na hotel/knajpę lub podobny obiekt turystyczny. Towarzystwa historyczne i miłośników militariów od lat apelują do władz Poznania o turystyczne zagospodarowanie i udostępnienie fortyfikacji poznańskich, która to idea bardzo Roweromaniakowi odpowiada. Skutek apeli jest, jak na razie, żaden.
Roweromaniakowi jako poznaniakowi wstyd jest, że Fort VI zwiedzić mógł dzięki inicjatywie towarzystwa historycznego rodem z Lubonia, nie zaś w wyniku działań władz miasta starającego się (???) o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Kwota niezbędna dla udostępnienia fortu chociażby w dniach świąt Niepodległości, Wojska Polskiego i rocznicy zakończenia II wojny światowej nijak ma się w stosunku np. do kosztów budowy słoniarni, o stadionie dla Lecha nie wspominając.
[Data utworzenia: 14 listopada 2008]


2306. Fort VI (Tietzen) [wszystko]

Przypisy:
[1] Początkowo podawałem tutaj informację, że jest to najlepiej zachowany fort tego typu w Europie, jednak znawcy i miłośnicy fortyfikacji wyprowadzili mnie z błędu wskazując, że stwierdzenie takie jest jedynie pleniącym się faktem medialnym, wykreowanym niedawno i niezgodnym z rzeczywistością.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia fortu: [wszystko], [z zewnątrz], [wnętrze], drzwi pancerne.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: RZA str. A96, iks5 str. 65 i nast.