Puszcza Zielonka / Owińska
Uzupełnienia: x2503. Ścieżka rowerowa w Owińskach
[Strona ma charakter archiwalny - obecnie (wrzesień 2023) istnieje już ciąg dróg rowerowych od Czerwonaka do Bolechowa-osiedla].
Droga ta zapewne miała zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów przemieszczających się pomiędzy Czerwonakiem i Owińskami - ruch rowerowy na tym odcinku jest dość znaczny, nawet w zimie. Za przejazdem kolejowym na granicy Czerwonaka (jadąc w stronę Owińsk) szosa zwęża się, widoczność jest ograniczona (wzniesienie), a ruch samochodowy zwykle spory; zatem wydzielona droga dla rowerzystów jest niewątpliwie wskazana[1]. Jednak nie taka, jak istniejąca. Pomijając nawet nieciekawą nawierzchnię, ścieżka w obecnym stanie niczego nie ułatwia, a wręcz UNIEMOŻLIWIA przejazd rowerem zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
  • Ścieżka zaczyna się dopiero ok. 700 m za przejazdem kolejowym, w miejscu, gdzie w prawo odchodzi lokalna droga do Miękowa (pozbruk), a za nią zaczynają się szklarnie. Oznacza to, że najwęższy i najbardziej stromy odcinek drogi trzeba jechać szosą. Nie jest to teren zabudowany, więc samochody od strony Owińsk jadą bardzo szybko, nawet ciężarówki - mają z góry. Rowerzyście, zmuszenu jechać pod górę tuż po otwarciu przejazdu kolejowego, można doradzić jedynie, aby odczekał kilka minut na rozładowanie korka - w kolejce przy przejeździe stoi często kilkaset samochodów.
  • Za wspomnianą drogą lokalną na szosie ustawiono zakaz jazdy rowerem, jednak jakiegokolwiek przejazdu dla rowerów (np. drugą stroną szosy) nie przewidziano. Trzeba zejść z siodełka, prześć na chodnik (jest przejście jedynie dla pieszych) i poprowadzić rower chodnikiem do początku ścieżki (chodnik, przystanek autobusowy - brak możliwości legalnej jazdy.
  • Ścieżka zaczyna się kilkadziesiąt m dalej (pozbruk, dziury).
  • Po przejechaniu aż 900 m ścieżka kończy się barierką i zakazem jazdy rowerem[2]. NIE MA tutaj zjazdu na szosę; miejscowi zwykle barierkę i zakaz ignorują jadąc dalej chodnikiem (najrozsądniejsze i najbezpieczniejsze wyjście).
  • Część rowerzystów zjeżdża na szosę - widać wyjeżdżoną trawę. Nie biorą pod uwagę niebezpieczeństwa: zakręt, wzniesienie, słaba widoczność i spory ruch samochodowy. Nie biorą też pod uwagę, że na szosie również obowiązuje zakaz ruchu rowerów ustawiony wcześniej - nie było przecznicy, nie ma zjazdu, nie ma znaku drogi dla rowerów, więc nadal obowiązuje.
    Najwyraźniej ścieżkę tą zaprojektował ktoś "o wieloletnim doświadczeniu w budowie ścieżek rowerowych, wiedzący, co jest rowerzystom potrzebne[3]".

    Zdjęcia i opis pochodzą z końca sierpnia 2008 r., jednak sytuacja do dzisiaj (28 marca 2009) się nie zmieniła. Obecnie w Owińskach buduje się[4] ścieżkę rowerową od strony Bolechowa, niestety również kończącą się przy zabudowaniach. Dla ułatwienia oceny sytuacji dodam, że ruch pieszy we wsi nieomal nie istnieje, widoczny jest jedynie w niedziele, przed i po mszy; poza tym spotyka się co najwyżej pojedynczych przechodniów - mieszkańcy częściej poruszają się na rowerze lub samochodem, zaś większa część istniejącego chodnika jest dostatecznie szeroka, aby ścieżka rowerowa biegła na nim również przez teren zabudowy wsi.
    [Data utworzenia: 27 marca 2009]


    x2503. Ścieżka rowerowa w Owińskach

    Przypisy:
    [1] Od roku 2022 istnieje nowa DDR od granicy Czerwonaka i Miękowa przez przejazd kolejowy do połączenia ze starą ścieżką.
    [2] Kuriozum to zlikwidowano w roku 2023.
    [3] Wypowiedź p. Andrzeja Billerta z ZDM, zamieszczona w poznańskiej edycji GW w dniu 21/03/2009, artykuł Michała Wybieralskiego Jak pedałowali urzędnik z rowerzystą. Cytat dosłowny z gazety: Ja już 20 lat projektuję ścieżki. Wiem jakie są potrzeby i przyzwyczajenia rowerzystów.
    [4] Ścieżka ta jest obecnie już ukończona, jednak nie daje możliwości bezpiecznego przejazdu ani przez Owińska, ani przez Bolechowo - kończy się na granicach miejscowości, w obu przypadkach bez wybudowania zjazdu na szosę i z obu stron tuż przed słabo widocznym zakrętem.

    Powiązania 


    Zobacz: Zdjęcia z Owińsk: [wszystko], [wybrane], kościół pocysterski: [wszystko], [z zewnątrz] i [wnętrze], kościół św. Mikołaja: [wszystko], [wybrane], [do 2008] oraz w roku 2020:[wszystko], [z zewnątrz], [wnętrze], [klipy] a także pałac von Treskowów, zabudowania poklasztorne, dawną ścieżkę rowerową, kładkę nad Wartą: [wszystko], [wybrane], [panoramy], kładka, na kładce oraz wyrobisko żwirowni.