Poznań
Wybory sam. 2010: wyb52. Co zamierza Pan zrobić, by zatrzymać odpływ mieszkańców z centrum i Wildy i uczynić te dzielnice atrakcyjniejszym miejscem do mieszkania?
Dla realizacji tego celu najważniejsze jest rozwiązanie następujących kwestii:
Zdjęcie z Wildy odium dzielnicy brudnej, starej i zaniedbanej
Służyć temu powinno zaprowadzenie wreszcie porządku na Wolnych Torach - "wizytówce" Poznania (pisałem o tym wielokrotnie, zob. np. tutaj); o porządek należy zadbać "od zaraz", nie czekając na inwestycje w tym rejonie. Na "dłuższą metę" szansą dla Wildy jest nowoczesna zabudowa Wolnych Torów (wraz z terenem dzisiejszych ZNTK), a w terminie późniejszym również wyniesienie poza miasto fabryk Cegielskiego (tereny pomiędzy ul. Hetmańską i Dębcem).
Poprawę komunikacji publicznej Wildy z innymi dzielnicami, szczególnie z centrum miasta
Ten warunek wydaje się oczywisty, jednak w ostatnich latach był w Poznaniu bagatelizowany. Poprawę zapewnić można poprzez: budowę tramwaju na ul. Ratajczaka, modernizację brukowanego odcinka ul. 28 Czerwca i Górnej Wildy, budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Przemysłowej oraz wprowadzenie taboru niskopodłogowego na linie tramwajowe 2 i 9. Powyższe działania mogą być zrealizowane szybko i niewielkim kosztem (za wyjątkiem ul. Ratajczaka), a zdecydowanie poprawią transport publiczny na Wildzie. Działaniem najważniejszym w następnej kolejności jest rozwiązanie problemów komunikacyjnych Wildy z Dębcem, czyli przebudowa skrzyżowania ul. 28 Czerwca z torami kolejowymi obwodnicy kolejowej na wielopoziomowe, co umożliwi przedłużenie trakcji tramwajowej do Os. Dębina (problem ten uważam za istotniejszy od budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w ciągu ul. Czechosłowackiej, choć oba powinny być rozwiązywane jednocześnie, jako jedno zadanie inwestycyjne.
Reanimacja miejsc w przestrzeni publicznej służących wypoczynkowi
Dobrym przykładem takich działań w bieżącej kadencji Rady Miasta jest odnowa Zielonych Ogródków, skweru z dębem u zbiegu ulic ulic Garczyńskiego/Prądzyńskiego czy też (trwający nadal) remont parku JP II.
Stworzenie możliwości rozwoju zainteresowań mieszkańców
Jednym z moich postulatów jest udostępnienie szkolnych hal sportowych i innych obiektów dla okolicznych mieszkańców na zasadach podobnych jak orliki: tj. koszty eksploatacyjne powinny być dotowane przez miasto tak, aby wynajem był tani (jednak nie darmowy). Na podobnych zasadach powinny być udostępniane również inne pomieszczenia szkolne, np. sale audiowizualne. Z własnego doświadczenia wiem, że chcąc np. zrobić wystawę prac dziecięcych (zdjęć, rysunków) mogę to "od ręki" załatwić w Luboniu, a moim mieście niekoniecznie. Łatwy dostęp do sal pozwoli na rozwój inicjatyw oddolnych (nieomal w Poznaniu nieznanych) oraz ułatwi miastu rozwiązanie problemów wynikających z niżu demograficznego dając możliwość zatrudnienia nauczycieli, którzy w innym przypadku mogą stracić pracę.

[Data utworzenia: 09 listopada 2010, modyfikacja 10 listopada 2010]


Powiązania 

Uzupełnienia: Roweromaniak wyborczy, Jak zagłosować na Roweromaniaka?