Turcja / Ankara
Pozostałe: vxT01. Głowy byków z Çatalhöyük
Znalezione w Çatalhöyük wypalane z gliny głowy byków są przedmiotami o znaczeniu kultowym. Stanowiły wyposażenie domowe. Pochodzą z okresu neolitu, obecnie eksponowane w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze.
Anadolu Medeniyetleri Müzesi w Ankarze należy do najciekawszych w świecie muzeów gromadzących eksponaty z okresu początków cywilizacji, a zarazem do jednych z najbogatszych w eksponaty z terenu Azji Mniejszej. Mieści się w odrestaurowanym budynku dawnego krytego targowiska zbudowanego przez wezyra Mahmuda Paszę.

Prezentowane są znaleziska z epok:

  • Paleolitu (starsze niż 8 tys. lat pne.) - w większości z jaskini Karain koło Antalyi.
  • Neolitu (ok. 8000–5500 r. pne.) – początki osadnictwa (Çatalhöyük, 50 km na pd.-wsch. od Konyi - najstarsza[1] miejscowość na świecie - osadnictwo jeszcze z okresu paleolitu); rekonstrukcja wnętrza izby mieszkalnej ze wspaniałymi glinianymi głowami byków; posążek bogini-matki.
  • Okresu protohetyckiego (epoka brązu) reprezentowanego przez znaleziska z Alacahöyük (m.in. sfinks z Bramy Sfinksów) oraz
  • Okresów hetyckiego, urartyjskiego, późnohetyckiego oraz greckiego i rzymskiego.

    Muzeum zostało wyróżnione nagrodą unesco; wewnątrz są opisy po angielsku, jednak strona internetowa jest po turecku (2006 r. - może coś się zmieniło).
    [Data utworzenia: brak informacji]

    Przypisy:
    [1] Tak twierdzą archeolodzy pracujący na tym stanowisku, jednak większość historyków za starsze uważa Jerycho.

    Powiązania 


    Zobacz: Zdjęcia muzeum: [wszystko], [na zewnątrz budynku], Kybele oraz [pozostałe].
    Linki zewn.: Strona muzeum, artykuł w Onecie.