Przemęcki Park Krajobrazowy / Popowo Stare
Pozostałe: v1800. Salon pałacu w Popowie Starym
Służąca niegdyś za kaplicę nietypowa w kształcie (ściana zach. oddzielająca salonik od sieni jest zaokrąglona, pozostałe proste), niezbyt duża, ładna sala, znajdująca się na parterze pałacu, połączona bezpośrednio z sienią i zaopatrzona w drzwi prowadzące do ogrodu. Bogato zdobiona stiukowymi sztukateriami, z ozdobnym żyrandolem podwieszonym pośrodku plafonu-rozety ze zdobieniami przedstawiającymi narzędzia gospodarskie: grabie, łopatę (szpadel), widły, kosę i cep. Na ścianach sztukaterie zawieszone (w większości) na wstążkach pośrodku wydzielonych płaszczyzn lub w narożnikach ścian, przedstawiające rybołóstwo (ryba i trójząb, ryba i podbierak (na wstążkach), ryba i sieć - supraporta nad drzwiami prowadzącymi do sieni), militaria (armata, szabla, nadziak-czekan, buława, proporzec, sztandar, werbel - zawieszone na wstążkach), symbole architektury (rulon papieru, cyrkiel, kątownica, przymiar-łata murarska - na wstążkach) oraz instrumenty muzyczne (trąbka i fujarka - na wstążkach w narożnikach ściany z oknami). Ponad drzwiami prowadzącymi do ogrodu (prymitywna) postać lwa, nad bocznymi oknami (równie prymitywne) wyobrażenia orła. Sztukaterie powstawały (być może) różnym czasie i były wykonywane przez różnych artystów[1], o czym świadczą różnice w wykonaniu (wstążki są w jednym miejscu gładkie, w innym karbowane, niektóre przedstawienia są wyraźnie bardziej prymitywne od innych), w większości zachowane w oryginale z niewielkimi stosunkowo zmianami i uzupełnieniami powstałymi podczas remontów, głównie przy układaniu instalacji elektrycznej w 1918 r.
[Data utworzenia: 22 maja 2013]


v18000. Salon pałacu w Popowie Starym [wybrane]

Przypisy:
[1] Sposób umieszczenia ornamentów na ścianach podzielonych na prostokątne płyciny jest charakterystyczny dla zdobień sztukatorskich stosowanych przez Ignacego Graffa - być może zaprojektował i/lub wykonał on część zdobień salonu, a pozostałe wykonano wzorując się niezbyt umiejętnie na pracy mistrza w sali balowej i części salonu.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia z Popowa Starego: [wszystko], [wybrane], zespół pałacowy ([wszystko], [wybrane]), pałac ([wszystko], [wybrane]) z zewnątrz ([wszystko], [wybrane]), wnętrza ([wszystko], [wybrane], sień, salonik: [wszystko], [wybrane], bawialnia, sala balowa: [wszystko], [wybrane], pokój z duchem, pozostałe pokoje, piwnice, pozostałe wnętrza), park ([wszystko], [wybrane]) oraz folwark z gorzelnią.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 362, AZA str. 243, BDW str. 250, Lit. 9.3. str. 246.
Rejestr zab.: 405/1-2/Wlkp/A z dnia 31/01/1952.