Poznań / Okolice Starego Rynku
Pozostałe: v1422. Święty Sisinnios z Banganarti
Malowidło odkryte na południowej ścianie dolnego kościoła w Banganarti (Nubia, Sudan) w 2005 r., obecnie pokazywana w w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Konserwację malowidła przeprowadziła p. Dorota Morytko-Naumiuk, zdjęcie wykonałem podczas Nocy Muzeów w dniu 14 maja 2011, a opis pochodzi z tablicy umieszczonej w muzeum.

Opis na podstawie tablicy informacyjnej w muzeum
Wg. koptyjskiej legendy Sisinnios był synem cesarza Dioklecjana. Zabił swoją siostrę po tym, jak urodziła potwora, a sama przemieniła się w smoka i zaczęła wypijać krew dzieci. W tradycji wczesnochrześcijańskiej znany jest jako opiekun nowonarodzonych dzieci, a także kobiet w ciąży i połogu.
Św. Sisinnios z Banganartii dosiada kasztanowego konia. Pod malowidłem zwraca uwagę krzyż dedykacyjny malowany żółtą farbą. Układ postaci, a zwłaszcza półleżącej Alabasdrii sugeruje, że pierwowzorem mogła być gemma przedstawiająca Sisinniosa tratującego żeńskiego demona Gyllou.
[Data utworzenia: 16 maja 2011]


Powiązania 

Uzupełnienia: Współpraca pyr z warszawką, czyli otwarcie zejścia do piekieł, Malowidło NMP Ornantka w poznańskim Muzeum Archeologicznym