Poznań / Śródmieście
Artykuły (zoologia): tzo51. Z cyklu "Owadzie giganty przy Starym Browarze": Kleszcz
Według tablicy informacyjnej:
Kleszcze (mniejszy model) przecinają skórę ludzi i zwierząt, po czym przez kilka dni odżywiaja się ich krwią. By nie zwracać uwagi gospodarza wstrzykują środki znieczulające, a nierzadko także wirusy i bakterie chorobotwórcze. Po takim sutym posiłku ich ciało jest kilkakrotnie większe (większy model) - mierzy nawet do 1 cm długości[1] - i zmienia stopniowo kolor, zwykle na znacznie jaśniejszy.

Przez dwa letnie miesiące (lipiec i sierpień) 2012 r. w Parku Dąbrowskiego przy Starym Browarze oglądać można było wystawę zatytuowaną Owady giganty w Parku Starego Browaru, zorganizowaną pod patronatem medialnym National Geografic, przy współpracy merytorycznej Polskiego Towarzystwo Entomologicznego oraz Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas jej trwania podziwiać można było gigantyczne (nawet do 5,5 m długości) makiety owadów, starannie wykonane z żywic epoksydowych i pomalowane na naturalne kolory. Niektóre z makiet przedstawiają konkretny gatunek owada, inne przedstawiciela grupy owadów bez podania gatunku - np. gąsienicę motyla; przy makietach umieszczono tablice z krótkim tekstem opisującym przedstawianego robala. Wszystkie rzeźby miały wspólną cechę: u najmłodszych wywoływały nieodpartą chęć pohuśtania się na owadzich czułkach, czemu (z miernym powodzeniem) starała się zapobiec ochrona parku. Zdaniem Roweromaniaka wystawa ta najlepiej pokazuje bezpodstawność oskarżeń wysuwanych pod adresem prezydenta miasta przez niektórych w sprawie tzw. Kulczykparku. Szkoda tylko, że kierowane przez prezydenta miasto nie potrafi zorganizować podobnej imprezy wakacyjnej np. na poznańskiej cytadeli.
[Data utworzenia: 01 września 2012]


tzo51. Z cyklu "Owadzie giganty przy Starym Browarze": Kleszcz

Przypisy:
[1] "Spoczynkowa" długość ciała kleszcza nie przekracza milimetra.

Powiązania 


Zobacz: Zdjęcia z wystawy w parku przed starym browarem: [wszystko], [wybrane], widok ogólny oraz poszczególne owady: skorek, kleszcz i osa.
Uzupełnienie: Owadzia gigantomania browarna