Niemcy / Lübbenau/Spreewald
Artykuły: txA35. Łódki w krainie ogórków
Kraina ogórków[1] - Spreewald (dosł. las nad Szprewą) - jest podmokłą krainą (ogórki lubią wilgoć) z licznymi odnogami rzecznymi i kanałami będącymi jeszcze niedawno jedynymi drogami komunikacyjnymi łączącymi miejscowości tego rejonu. Chociaż dzisiaj wiele dawnych osad ma już połączenie drogowe, w rejonie Lübbenau łodzie są nadal wykorzystywane do trasportu towarów, wywożenia nieczystości czy też rozwożenia poczty. Tutejsze łodzie zwane po niemiecku Kahn są dość dużymi płaskodennymi barkami (do 9 m długości i 2 szerokości) zdolnymi pomieścić kilka ton towaru lub zabrać na pokład ok. 30 pasażerów. Ich napędem jest flisak wyposażony w jedno drągowate wiosło o długości ok. 4 metrów - przyczepny motor przysługuje tylko służbom. Flisakiem może być zarówno facet (Kahnmann) jak też baba (Kahnfrau). Ze względu na budowę szos transport wodny ma dzisiaj znaczenie marginalne, jednak wraz z rozwojem turystyki pojawiło się zapotrzebowanie na łodzie turytyczne. Są one stylizowane na dawne barki (jednak wykonane zazwyczaj z aluminium) oraz wyposażone w ławki i stoliki umożliwiające degustację podczas rejsu piwa, szprewaldzkich ogórków i chleba z niezdrowym smalcem (standardowy poczęstunek podczas spaceru, dodatkowo płatny). W końcu września w Lübbenau odbywa się rzeczne corso (parada) łodzi turystycznych, którym na brzegu przygrywa ludowa orkiestra i tańczą takież zespoły. Obecna jest straż pożarna polewająca okolicę ręczną pompą z czasów cesarza Wilusia, odbywa się też jarmark, otwarte są liczne kramy - również na łodziach.
Roweromaniakostwo byli na spacerku łodzią w dniu takiego corso (24 września 2022), jednak widzieli tylko przygotowania do jakiejś imprezy a o samej paradzie dowiedzieli się już po wyjściu z łódek, gdy w czasie wolnym odwiedzili lokalną informację turystyczną - przewodniczka nic na ten temat nie wspomniała.
[Data utworzenia: 28 września 2022]


txA350. Łódki w krainie ogórków [wybrane]

Przypisy:
[1] Ogórki są dla Spreewaldu czymś więcej, niż oscypek dla Zakopanego czy pyra dla Poznania: są najlepiej rozpoznawalną ikoną rejonu, główną rośliną uprawną oraz powodem do dumy i chwały. Lokalna marka ogórek szprewaldzki jest zastrzeżona jako produkt regionalny na terenie UE. Ogórki są wszędzie: w sklepach (dziesiątki rodzajów, m. in. z pieprzem, z czosnkiem, z miodem), w nazwach (jest np. Ogórkowy Szlak Rowerowy - 260 km), na pomnikach. Figurki ogórka pełnią w przydomowych ogródkach rolę naszych krasnali; niekiedy można zobaczyć ogórka obok krasnala.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.