Kalisz i okolice / Kalisz
Artykuły: t0500. Cmentarze czterech wyznań
Leżący na pograniczu Prus i Rosji Kalisz był w czasie zaborów zamieszkiwany przez ludność różnych narodowości i różnych wyznań. Z wielonarodowości mieszkańców do dnia dzisiejszego niewiele pozostało, o wielokulturowej przeszłości miasta zaświadczają głównie jego zabytkowe cmentarze: ewangelicki, prawosławny, rzymskokatolicki, kirkut.


Cmentarz w Kaliszu
Zabytkowy cmentarz protestancki (ewangelicko-augsburski, tzw. Luterska Górka) położony jest na Wrocławskim Przedmieściu. Założony został przed 1689. Jest jednym z najstarszych w Polsce i najstarszym cmentarzem w Kaliszu. Od poł. XIX w. otoczony murem. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest pomnik pułkownika wojsk polskich Ksawerego Greffena z 1817 r.


Cmentarz w Kaliszu
Zabytkowy cmentarz prawosławny (Grecka Górka) położony jest na Wrocławskim Przedmieściu. Założony został w 1787 r. przez przybyszów z Macedonii i Grecji. Najstarszym zachowanym pomnikiem jest grobowiec zmarłej w 1827 r. Zofii z Miśkiewiczów Katasanowej, żony dowódcy pułku kozackiego.


Cmentarz Droga w Kaliszu
Zabytkowy cmentarz rzymsko-katolicki zwany Miejskim położony jest na Wrocławskim Przedmieściu. Założony w 1807 r. jako pierwszy cmentarz katolicki poza miastem; powstał obok istniejących wcześniej cmentarzy ewangelickiego i prawosławnego. Brama główna powstała w 1844 r., cmentarz otoczono murem w 1877 r. Do najstarszych nagrobków należą: obelisk majora Stanisława Broszkowskiego z 1827 r., płyta z 1833 r. poświęcona pułkownikowi wojsk polskich Józefowi Grzegorzowi Puchalskiemu oraz nagrobek pułkownika Rafała Zajączka zmarłego w 1848 r. Spoczywa na nim wiele osób zasłużonych dla Kalisza - stąd spotykane często określenie cmentarza: Kaliska Skałka.


Cmentarz żydowski (kirkut) w Kaliszu
Tzw. "Nowy Cmentarz", założony w 1896 r. Podczas II wojny doszczętnie zniszczony przez Niemców - macewy użyto m. in. do wzmocnienia brzegów Prosny. Odbudowany w latach 1998/2001, gromadzi odnalezione macewy (najstarsze z XV/XVI w.) i inne judaica wystawiane w odrestaurowanym domu przedpogrzebowym (Tahara).
[Data utworzenia: 05 grudnia 2010]


t05000. Cmentarze czterech wyznań [wybrane]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia kaliskich cmentarzy: [wszystko], [wybrane], ewangelicki, prawosławny, rzymskokatolicki i kirkut.