Poznań / Śródmieście
Pomniki: p1461. Studnia Higiei
Jedna z najbardziej znanych poznańskich studni, w postaci zbliżonej do dzisiejszej powstała w roku 1908 u zbiegu (dzisiejszych) ulic Podgórnej i Al. Marcinkowskiego.
Cokół pomnika służył wcześniej jako reprezentacyjna studnia wodociągu ufundowanego (w znacznej mierze) przez Edwarda Raczyńskiego. Figura greckiej bogini zdrowia zamówiona przez hr. Raczyńskiego dla ozdobienia studni nie została przezeń odebrana i ostatecznie stanęła po samobójczej śmierci fundatora na jego nagrobku, znajdującym się przy kościele w Zaniemyślu - na studni ustawiono drugi egzemplarz rzeźby wykonany w roku 1908 na podstawie zachowango gipsowego modelu (nie jest to więc kopia). Autorem cokołu był berliński architekt Christian Gottlieb Cantian, rzeźby - Albert Wolf. Odsłonięcie kompletnej studni-pomnika odbyło się w dniu 9 lutego 1908 r.
Pomnik trafił na plac Wolności w 1971 r., w 2009 został wyremontowany - przywrócono wówczas wypływ wody z paszczy lwa umieszczonego na cokole oraz dodano tablicę pamiątkową z napisem:
Edward Raczyński obdarzył miasto w r.1841 nowym wodociągiem doprowadzając wodę źródlaną ze Wzgórza Winiarskiego i wybudował tę studnię na zbiegu ul. 23 lutego z Al. Marcinkowskiego poświęcając ją Wincentemu Priessnitzowi /1799-1851/ twórcy wodolecznictwa. Posąg Higiei-bogini zdrowia, noszącej rysy żony fundatora, Konstancji Raczyńskiej, umieszczony został w 1908 r., gdy studnię przeniesiono na Al. Marcinkowskiego u wylotu ul. Walki Młodych. Na obecnym miejscu studnia została umieszczona w r. 1971.

Warto zwrócić uwagę również na znajdujący się na cokole brązowy medalion, szczególnie na charakterystyczny napis Nic lepszego nad wodę z błędem - pominiętą literą s w słowie lepszego.
[Data utworzenia: 19 października 2010]


p1461. Studnia Higiei

Powiązania 

Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: PPZ str. 185.