Turcja
Miejscowości/Rejony: mxT83. Wyżyna Armeńska
Wyżyna we wsch. części Azji Mniejszej o wysokości średniej ok. 1700 m npm. (wyżej niż szczyt Śnieżki). Powstała w wyniku trzeciorzędowych i czwartorzędowych ruchów wypiętrzających, którym towarzyszyła bardzo silna działalność wulkaniczna i tektoniczna jest nadal aktywna sejsmicznie, stanowiąc obszar najbardziej narażony na trzęsienia ziemi na całym półwyspie Azja Mniejsza. Teren wyżyny jest urozmaicony licznymi pasmami górskimi, płaskowyżami i stożkami wygasłych[1] wulkanów z Araratem jako najwyższym punktem. Wyżyna Armeńska zajmuje powierzchnię ok. 400 000 km kw. i należy obecnie do Turcji, Armenii, Gruzji, Iranu i Azerbejdżanu, przy czym większość jej tureckiej części stanowią ziemie historycznie armeńskie, zasiedlone po ludobójstwie Ormian podczas i po I wojnie św. przez napływową ludność kurdyjska i turecką.

Góra Ararat
[Agri Dagi] Wulkaniczny masyw na Wyżynie Armeńskiej z głównym szczytem 5137 m npm.[2], przewyższającym okoliczne równiny o ok. 4400 metrów; najwyższy szczyt Turcji. Masyw zajmuje powierzchnię ok. 1000 km kw. i jest widoczny również z Armenii oraz Iranu (główny wierzchołek Araratu znajduje się odpowiednio o 32 i 16 km od granicy). Położona na historycznie ormiańskich terenach góra Ararat jest symbolem Armenii, wyeksponowanym pośrodku jej godła oraz częstym motywem sztuki armeńskiej.

Góra Tendürek
[Tendürek Dagi, arm. Tondrak] Drzemiący wulkan o wysokości 3584 m npm. położony na pn.-wsch. od jez. Wan, w pobliżu granicy z Iranem. Jest wulkanem tarczowym wyniesionym o ok. 1800 m powyżej okolicznych równin. Masyw z dwoma głównymi i kilkoma mniejszymi stożkami ma ok. 650 km kw. powierzchni i ukształtował się w latach 700 tys. do 13 tys. pne. Ostatnią erupcję odnotowano w roku 1855.

[Data utworzenia: 05 stycznia 2021]


mxT83. Wyżyna Armeńska

Przypisy:
[1] Wygasłych lub uśpionych: wulkan Tendürek wybuchł ostatnio w roku 1855.
[2] Tak w Wikipedii; inne źródła podają wysokość od 5122 do 5165 metrów.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Wikipedia.