Bułgaria
Miejscowości/Rejony: mxS54. Kazanłyk
Miasto w środkowej Bułgarii, stolica Doliny Róż znanej z produkcji olejku różanego i innych przetworów z róży (konfitur, łokum, wina), którą to gałąź gospodarki przedstawiono w (skromnym) różanym muzeum. Punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu Kazanłyku jest odkryty w 1944 grobowiec tracki. Warto odwiedzić również muzeum historyczne i destylarnię olejku różanego.

Grobowiec tracki w Kazanłyku
Wpisany na listę światowego dziedzictwa unesco grobowiec kopułowy odkryty przypadkowo w 1944 r., a pochodzący z przełomu III/IV w. pne. (310/290 r. pne.) Jest to kompletny grobowiec podziemny składający się z przedsionka, korytarza i krytej kopułowym sklepieniem sali głównej, z zachowanymi unikatowymi malowidłami.
Budowla znajduje się na wzgórzu Tiulbeta, nieopodal centrum miasta. Oryginalny grobowiec nakryto klimatyzowanym budynkiem i zamknięto dla zwiedzających - podziwiać można jedynie jego (dość wierną) kopię.

Muzeum Różane w Kazanłyku
Niewielki obiekt pokazujący historię i sposoby destylacji olejku różanego, mieszczący się w piwnicy jednego z budynków Instytutu Róży i Roślin Olejkodajnych. Mała powierzchnia ekspozycji i kiepskie warunki powodują, że eksponowanch jest jedynie mniej niz 10% posiadanych eksponatów.
W 2012 r. władze miejskie ogłosiły zbiórkę funduszy na budowę nowej siedziby muzeum, jednak w czerwcu 2013 działało nadal w Instytucie Róży.

Destylarnia olejku różanego w Kazanłyku
Jedna z atrakcji Doliny Róż i Kazanłyku. Wygląda to-to (i działa) jak duża instalacja w bimbrowni: palenisko, miedziany kociołek i chłodnica (skraplacz). Działającą domową (półprzemysłową) destylarnię można zobaczyć podczas zwiedzania kompleksu etnograficznego Kułata.

Muzeum historyczne Iskra w Kazanłyku
Nowoczesne muzeum urządzone w miejskim domu kultury wraz z galerią sztuki i biblioteką, prezentujące (m. in) znaleziska z grobów trackich oraz z okresu rzymskiego (obowiązuje zakaz fotografowania). Pierwsze muzeum ufundował w 1901 r. Piotr Topuzow (jako jedno z pierwszych muzeów regionalnych w Bułgarii).

Kompleks etnograficzny Kułata w Kazanłyku
Ekspozycja muzealna w odrestaurowanych domach: miejskim i wiejskim, oba z końca XIX w. Dodatkiem do biletu jest poczęstunek - herbata i konfitura z płatków róży, ewentualnie również rakija. Poza ekspozycją wwe wnętrzu zobaczyć można czynną domową destylarnię olejku różanego.

Kościół Proroka Eliasza w Kazanłyku (prawosławny)
Pierwsza cerkiew pod tym wezwaniem powstała w roku 1812 i, zgodnie z obowiązującym wówczas zarządzeniem tureckim, nie mogła być wyższa niż "jeździec na koniu", zatem z ziemi wystawał jedynie jej dach, a nawa była wkopana w głąb. W końcu XIX w. była już za mała i postanowiono na jej miejscu wybudować nową. Świątynia ta została spalona w 1877 przez Turków, a jej odbudowa przedłużała się - w 1936 kościół spłonął ponownie. Prace nad przywróceniem do dawnej świetności ukończono dopiero po upadku realkomuny. Przed świątynią znajduje się nietypowa w formie dzwonnica, zawdzięczająca swój kształt rosyjskim fundatorom.

[Data utworzenia: 02 marca 2014]


mxS540. Kazanłyk [wybrane]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Kazanłyku: [wszystko], [wybrane], [w Kazanłyku], grobowiec tracki, destylarnię, muzea: etno i różane oraz [pozostałe].
Linki zewn.: wp.pl, Wikipedia.