Miejscowości/Rejony: mxQ78. Ladakh
[Tybet Zachodni]. Rejon w pn. Indiach położony w górnym biegu rzeki Indus, pomiędzy pasmami Himalajów i Karakorum historycznie, kulturowo i religijnie związany z Tybetem. Rejon jest zmieszkały (co najmniej) od neolitu. W czasach nowożytnych kilkukrotnie przechodził spod panowania tybetańskiego w ręce chińskie, aż po upadku imperium tybetańskiego w IX w. uzyskał niezależność, którą utrzymywał do roku 1834. Od tego czasu stanowił część stanu Dżammu i Kaszmiru, co zakończył w roku 2019 parlament indyjski ustanawiając Ladakh osobnym terytorium administracyjnym. Przynależność państwowa terenów Ladakhu jest do dzisiaj sporna; jego pn. część (rejon Xinjang) znajduje się we władaniu Chin.
Za granicę z Kaszmirem uznaje się przełęcz Zoji La. Stolicą rejonu jest miasto Leh, a religią panującą lamaizm, znaczną część ludności stanowią jednak wyznawcy hinduizmu i muzułmanie. Najstarszymi i najliczniejszymi zabytkami Ladakhu są tybetańskie klasztory zwane gompa.
Roślinność jest uboga i w większych skupiskach spotykana jedynie na dnie dolin rzecznych - zbocza gór Lagakhu stanowią gołoborza, rumosz skalny, żwir i piasek pozbawione zupełnie gleby spłukiwanej podczas roztopów i przenoszonej przez Indus na niżej położone tereny Indii[1]. Dzikich zwierząt również jest niewiele - najczęściej widuje się dzikie psy. Dzikie jaki są rzadkością lecz dość często można spotkać jaki udomowione. W niektórych rejonach spotyka się świstaki przyzwyczajone do ludzi i żebrające o łakocie.
Ladakh został udostępniony dla turystów zagranicznych dopiero w latach 70-tych ub. wieku, a rozwój turystyki jest hamowany przez niepewną sytuację polityczną w rejonie. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Ladakhu jest przelot samolotem do Leh. Istniejąca droga jezdna ze Śrinagaru (zwana dla niepoznaki autostradą) mimo długości mniejszej niż 500 km wymaga dwudniowej jazdy samochodem, jest jednak wspaniała widokowo. Przez Ladakh biegnie historyczny trakt handlowy łączący Kaszmir z Tybetem, jednak został on przerwany w roku 1949 po aneksji rejonu Xinjang przez Chiny. Szlak ten przekracza w wielu miejscach przełęcze o znacznej wysokości (najwyższa - Khardung La - położona jest na wys. 5359 m), co przydało Ladakhowi określenia Krainy Wysokich Przełęczy.
Porównując Ladakh z innymi rejonami trzeba pamiętać, że kraina ta rozciągająca się na obszarze bliskim 1/5 obszaru Polski (ok. 60 tys km kw.) jest zamieszkana przez mniej niż 300 tysięcy ludzi, czyli jest nieomal bezludna (poniżej 5 osób na km kw.). W Ladakhu są bodajże cztery miasta (a raczej miasteczka): Drass, Kargil, Leh i Padum - nieznana Roweromaniakowi stolica Zanskaru.
[Data utworzenia: 20 lipca 2023] |
Przypisy:
[1] Roweromaniak widział już wiele gór, jednak tak pustynne jak w Ladakhu widział z bliska po raz pierwszy w życiu (wcześniej widywał je z samolotu). Góry mają zazwyczaj kilka pięter roślinnych od lasów w dolnej części przez różnego rodzaju krzewiaste odpowiedniki tatrzańskiej kosówki po kwietne łąki i hale w wyższych partiach oraz nagie skały w rejonach szczytowych, niekiedy pokryte śniegiem i lodem. Z tego wszystkiego w Himalajach Ladakhu występuje tylko śnieg i lód - pięter roślinnych tam po prostu NIE MA. Są jedynie kamienie, żwir i piach tworzące księżycowy krajobraz rozciągający się na setki kilometrów w każdą stronę.
Powiązania 
Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Wikipedia.
Położenie GPS: 34.09,74.79.
Byłem tu: od 24 czerwca 2023 do 02 lipca 2023.