Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2562. Radzim
Nieistniejąca już wieś na wyspie, wśród zalewów Warty; dawna kasztelania.

Ostrów Radzimski
Wyspa na zalewach Warty ok. 10 km na pd.-wsch. od Obornik (czyli w stronę Poznania), dość trudno dostępna, leżąca w rejonie przeprawy warciańskiej przy nieistniejącej dziś wsi Radzim. Na wyspie zachowały się pozostałości grodziska z XIII w. Od 2002 r. prowadzone są w nim badania archeologiczne, których rezultaty przeszły wcześniejsze oczekiwania. Odkrycia archeologiczne w tym rejonie dokonywane były już w końcu XIX w.; część przedmiotów znalezionych wówczas (i później) obejrzeć można w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Nadzór nad terenem wykopalisk pełni pracownia należąca do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy mieszcząca się w goślińskim ratuszu.
Chociaż wyspa położona jest w pobliżu rezerwatu Śnieżycowy Jar, jednoczesne zwiedzenie obu tych miejsc jest zwykle niewykonalne: wiosną, w czasie kwitnienia śnieżycy, roztopy zazwyczaj uniemożliwiają dostęp na wyspę.

Gród na Ostrowie Radzimskim
Na wyspie zwanej Ostrowem Radzimskim znajdują się pozostałości średniowiecznego grodu kasztelańskiego datowanego na XIII wiek. Można rozróżnić kilkumetrowej wysokości nasypy ziemne - pozostałość obwałowań grodu. Gród miał formę drewnianego dworu posadowionego na usypanym sztucznie ziemnym kopcu, kryjącym pod sobą relikty grodu wczesnopiastowskiego, powstałego z kolei na miejscu osady obronnej ludności kultury łużyckiej sprzed ok. 2,5 tysiąca lat. Od 2002 r. na wyspie trwają prace wykopaliskowe prowadzone przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

[Data utworzenia: 12 lutego 2013]


m2562. Radzim

Powiązania 

Adm.: gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Linki zewn.: Strona NID, Wikipedia.