Puszcza Zielonka
Miejscowości/Rejony: m2528. Krześlice
Wieś ok. 5 km na pn.-zach. od Pobiedzisk. W roku 1883 własność do Radońskich, w 1926 do Bernharda von Brandisa, później należała do Banku Kwilecki, Potocki i S-ka. Zabytkowy zespół pałacowy z ciekawym neogotycki pałacykiem.

Pałac Radońskich w Krześlicach
Neogotycki pałacyk w Krześlicach należy do najciekawszych tego rodzaju w Wielkopolsce. Powstał w latach sześćdziesiątych XIX w., rozbudowany w końcu lat osiemdziesiątych. Jest piętrowy z trzykondygnacyjną wieżą z boku. Odremontowany służy dzisiaj za hotel oraz miejsce organizacji wesel, zjazdów i konferencji. Położony niezbyt dużym parku krajobrazowym z budynkiem dawnej oficyny na skraju.
Po wojnie pałac przejęła spółdzielnia produkcyjna z Krześlic, po niej pomarzanowicki pegeer, którego rządy doprowadziły w 1971 r. do częściowego zawalenia się budynku. W latach 80-tych ub.w. planowano utworzenie muzeum i na jego potrzeby zabezpieczono budynek przed dalszą dewastacją. Po porzuceniu projektu muzeum pałac skomunalizowano, a następnie sprzedano w ręce prywatne (1996).

Park pałacowy w Krześlicach
Dobrze utrzymany, niezbyt obszerny park krajobrazowy o pow. ok. 5 ha powstały zapewne w 1 poł. XIX w. , a więc jeszcze przed wybudowaniem pałacu, o czym świadczy wiek rosnących w nim drzew. Na skraju parku oficyna pałacowa, wydzielona obecnie z zespołu pałacowego i odgrodzona odeń płotem.

[Data utworzenia: 17 listopada 2008]


d25260. Zespół pałacowy w Krześlicach [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Pobiedziska, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z zespołu pałacowego w Krześlicach: [wszystko], [wybrane] i [pozostałe], pałac [z zewnątrz], park oraz oficyna.
Mapa: [WZKart] 63a (22-52).
Link zewn.: Strona pałacu.
Literatura: DiP str. 179, Lit. 9.3. str. 186.