Wielkopolski Park Narodowy
Miejscowości/Rejony: m2329. Strykowo
Wieś ok. 6 km na pd.-zach. od Stęszewa, niegdyś znana jako Stryków. W XVII w. własność Korzbok-Strykowskich, później Skaławskich, w 2. poł. XIX wieku przeszła na własność von Treskowów, po obecności których pozostała pamiątka w postaci gargamelowatego pałacozamku, przerobionego w 2004 na hotel i restaurację, otaczającego go parku oraz folwarku. We wsi jest też (współczesny) kościół parafialny. Strykowo ley nad brzegiem dużego jeziora rynnowego (dostęp do brzegów utrudniony z powodu porastających go trzcin).

Zamek von Treskowów w Strykowie
Oryginalny, nieco gargamelowaty pałacozamek udający warowną rezydencję; neogotycki, jednak ze zdobieniami secesyjnymi. Powstał w 1900 r. dla ówczesnego właściciela Strykowa, Hansa von Treskowa, o czym zaświadcza dobitnie herb umieszczony nad głównym wejściem. Budynek składa się z wielu przylegających do siebie brył, nad którymi góruje umieszczona centralnie masywna wieża. Obecnie mieszczą się w nim hotel i restauracja, o czym informują drogowskazy, jednak działalności lokalu Roweromaniak nie zauważył - brama była zamknięta, na dzwonek nikt nie reagował.

Jezioro Strykowskie
Długie jezioro rynnowe ok. 4 km na zach. od Stęszewa na pograniczu powiatów poznańskiego i grodziskiego (pd.-zach. część jeziora). Długość zbiornika ok. 8,5 km, szerokość max. 700 m, powierzchnia ok. 305 ha, głębokość nie przekracza 10 m. Miejscowości nad jeziorem: Rybojedzko, Słupia gm. Stęszew, Sapowice, Strykowo (gm. Stęszew) i Januszewice w gm. Granowo.

[Data utworzenia: 04 lutego 2013]


m23290. Strykowo [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Stęszew, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia ze Strykowa: pałac - [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze], pokoje, widok z wieży, park, jezioro i tablice info.
Mapa: [WZKart] 72b (92-10).
Literatura: DiP str. 368, AZA str. 242, Lit. 9.3. str. 191.