Szamotuły i okolice
Miejscowości/Rejony: m2033. Kobylniki gm. Obrzycko
Wieś ok. 8 km na pn.-zach. od Szamotuł; pałac, park, folwark, kaplica, cmentarz rodzinny Twardowskich.
Nazwa "Kobylniki" sugeruje, że była to wieś służebna zamieszkała przez koniuszych, zapewne podległa grodowi w Obrzycku, jednak pierwsza pisemna wzmianka z roku 1218 określą ją jako własność kościelną. Według niektórych źródeł wieś należała do klasztoru cysterskiego w Łeknie, wg innych do biskupów poznańskich - w roku 1218 Przemysł II podarował jakoby Kobylniki biskupowi Janowi II Nałęczowi w zamian za stałe odprawianie mszy za duszę zmarłej żony, Rychezy. W XIV w. Kobylniki należały do rycerskiego rodu Przosnów-Kobylnickich. W XVII w. do 1760 r. właścicielami byli Kąsinowscy herbu Nałęcz, później Obażantowscy, a od I poł. XIX w. Twardowscy, którzy utworzyli z dóbr kobylnickich ordynację.

Pałac Twardowskich w Kobylnikach gm. Obrzycko
W latach 1886-87 Tadeusz Twardowski, właściciel i (drugi z kolei) ordynat, wybudował neorenesansowy pałac wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego. Jest on jedną z najwcześniejszych i najładniejszych realizacji maniery zwanej Queen Anne Revival - od nawiązań do XVII wiecznej architektury angielskiej. Pałac stanowi skomplikowaną bryłę poskładaną z wielu niesymetrycznych elementów - dziś taką konstrukcję nazwano by zapewne gargamelem. W zasadniczej części jednopiętrowy, z powodu wysokiego cokołu piwnicznego z oknami oraz drugiego piętra w wieżach sprawia okazałe wrażenie. Zbudowany z cegły glazurowanej, z piaskowcowymi lub tynkowanymi detalami wykończenia, m. in. piaskowcową płytą z herbem rodowym i (pozytywistyczną) dewizą Twardowskich: W PRACY SZCZĘŚCIE. Herb Ogończyk Twardowskich umieszczono też na witrażach w oknach jednej z klatek schodowych.

Park pałacowy w Kobylnikach gm. Obrzycko
Starannie zadbany park krajobrazowy o pow. 5,8 ha z kilkoma pomnikowymi drzewami, dwoma alejami grabowymi oraz stawem z wysepką. Na wysepce drewniana altana z lat trzydziestych XX w. Pośrodku parku pałac Twardowskich, na pn. odeń zabudowania folwarczne z przełomu XIX/XX w., w pobliżu również neogotycka kapliczka z końca XIX w.

Kaplica w Kobylnikach gm. Obrzycko
Neogotycka, pochodząca z końca XIX w., zaprojektowana przez Zygmunta Gorgolewskiego (budowniczego pałacu), otoczona ceglanym ażurowym murkiem i szpalerem cisów. Należy do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Obrzycku. Nad wejściem figurki Chystusa i Matki Boskiej ciekawe z tego względu, że tych - było nie było - Żydów przedstawiono z włosami blond (sic!).

[Data utworzenia: 11 marca 2013]


m20330. Kobylniki gm. Obrzycko [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Obrzycko, powiat szamotulski, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Kobylnik: [wszystko], [wybrane], zespół pałacowy: [wszystko], [wybrane], pałac: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze] (w tym [witraże]), park, kaplica, folwark i cmentarz.
Mapa: [WZKart] 52b (38-04).
Literatura: DiP str. 158, AZA str. 108, Lit. 2.16. str. 54, Lit. 9.3. str. 211.
Położenie GPS: 52.674096,16.549439.