Poznań
Miejscowości/Rejony: m1403. Ostrów Tumski
Wyspa położona u ujścia Cybiny do Warty. Najstarsza część miasta Poznania i kolebka państwa polskiego. Gród istniał w tym miejscu zapewne już w wieku IX; tutaj też najprawdopodobniej doszło do chrztu Mieszka I. Po najeździe Brzetysława Czeskiego (1038) gród podupadł, a Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę ze zniszczonej Wielkopolski do Krakowa (Roweromaniak nie może zrozumieć, dlaczego Kraków nie wystawił dotychczas Brzetysławowi pomnika w podzięce). Po lokacji miasta Poznania na lewym brzegu Warty (1253) Ostrów Tumski przeszedł na własność biskupów poznańskich, w których władaniu pozostał do 1797 r., posiadając (od XIV w.) własne prawa miejskie.
W Roweromaniaku rejon obejmujący północną część wyspy (na pn.od ul. Wyszyńskiego); część południowa tworzy rejon Zagórze.
[Data utworzenia: brak informacji]


2035A. Widok ogólny Ostrowa Tumskiego

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Ostrowa Tumskiego: [podstawowe] i [obiekty mniej znane] oraz poszczególne obiekty: katedra ([wszystko], [za dnia], [nocą] i [witraże]), kościół NMP, Akademia Lubrańskiego i Śluza Tumska oraz pomniki na wyspie.
Literatura: AZA str. 231, PPZ str. 31, RZA str. A1 i nast., HKP str. 41 i nast.