Okolice Poznania
Miejscowości/Rejony: m1162. Jeziorki
Wieś ok. 9 km na pn.-zach. od ronda wyjazdowego ze Stęszewa; znana już w 1387 r. Ok. roku 1400 dziedzicem był Jan Łącki, później (XVI w.) wieś należała do rodziny Jeziorkowskich, następnie do jezuitów. Po kasacie zakonu w 1773 ponownie przeszła w ręce świeckie, zmieniając wielokrotnie właścicieli. Przed rokiem 1881 majątek przeszedł w ręce niemieckie, w 1920 powrócił w ręce polskie.

Zespół pałacowo-folwarczny w Jeziorkach
W skład zespołu wchodzą: pałac, park oraz folwark, wpisany do rejestru zabytków. W rejestrze wymieniono:
  • pałac,
  • park z aleją dojazdową oraz
  • układ przestrzenny i zabudowę dwóch podwórzy gospodarczych.

    Pałac Tiedemannów w Jeziorkach
    Neoklasycystyczny, wybudowany w 1881 dla Heinricha von Tiedemanna[1], jednego z założycieli Hakaty, przebudowany w 1920 r. przez następnego właściela - Stefana Dąbrowskiego herbu Rawicz.
    Efektowny budynek z wyniosłymi ryzalitami w obu dłuższych fasadach. Fasada główna (pd.) skierowana jest w stronę folwarku, od strony dzisiejszej ulicy i wjazdu widoczna jest fasada ogrodowa (pn.). Przed ryzalitem fasady głównej dostawiono podczas rozbudowy czterokolumnowy ganek wspierający balkon, poprzedzony werandą (również z okresu przebudowy) ryzalit ogrodowy wieńczy trójkątny fronton. We wschodniej ścianie szczytowej znajduje się dodatkowe wejście, również z werandą (okres przebudowy), od zachodu do bryły pałacu przylega oficyna. Dolną część elewacji ozdobiono płytami z piaskowca. We wnętrzu ciekawa klatka schodowa w stylu angielskim, oświetlona naturalnym światłem wpadającym poprzez szklany dach. Zachowały się również oryginalne boazerie, sztukaterie, czy też kominki z herbem ostatnich właścicieli. Przy pałacu znajduje się spory park.
    Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. W pałacu mieści się dzisiaj (lipiec 2016) szkoła oraz niewielkie przedszkole, a w przyległej oficynie - filia biblioteki gminnej.

    Park pałacowy w Jeziorkach
    Spory park (blisko 13 ha) powstały na przełomie XVIII/XIX wieku, z resztkami ogrodu francuskiego (pergola, ogród różany) przy pałacu i częścią krajobrazową (wymieniona w rejestrze zabytków aleja wjazdowa, staw, kamienny mostek, wykuta w piaskowcu figurka MB). Bezpośrednio na pd. od pałacu zabytkowa trzystuletnia lipa drobnolistna.

    Folwark w Jeziorkach
    Duży zespół zbudowań gospodarczych pochodzących (częściowo) z kon. XIX w. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano, w 1950 r. powstał na jego ziemiach PGR. W 1992 r. majątek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, po czym w kwietniu 1993 roku wydzierżawiła go spółce Rol-Pol specjalizującej się w produkcji mleka.

    Kościół św. Teresy w Jeziorkach (poewangelicki)
    Neoromański z lat 1896-97, ufundowany jako świątynia ewangelicka przez Heinricha von Tiedemanna, ówczesnego właściciela wsi. Od roku 1935 służy katolikom jako kościół filialny parafii w Słupi.

    [Data utworzenia: 08 sierpnia 2016]


    m1162. Jeziorki

    Przypisy:
    [1] W monografii Libickich podany jest (zapewne błędnie) inny właściciel: Dütschke, w którego posiadaniu majątek Jeziorki był zanim w 1881 r. odkupił go von Tiedemann.

    Powiązania 


    Adm.: gmina Stęszew, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
    Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
    Linki zewn.: Historia wsi na stronach gminy Stęszew, Wikipedia.
    Literatura: DiP str. 146, AZA str. 217, Lit. 9.8. str. 105.
    Położenie GPS: 52.312356,16.590596.