Miejscowości/Rejony: m1127. Dąbrówka gm. Dopiewo
Do niedawna niewielka wieś ok. 3 km na zach. od granic Poznania, przekształcona w ostatnich latach przez wybudowanie osiedla domków jednorodzinnych (dla ok. 3 tys. mieszkańców) w podpoznańską sypialnię. We wsi zachował się zespół pałacowy von Tempelhoffów z pałacem, parkiem, mauzoleum i zabudowaniami folwarcznymi. Istniejąca w budynku pałacowym szkoła nosi imię poznańskiego podróżnika - Kazimierza Nowaka. Na nowym osiedlu wzniesiono w ostatnich latach zespół parafialny z tymczasowym kościołem oraz nowy budynek szkolny.
Na wsch. od Dąbrówki (pomiędzy granicami wsi i miasta Poznania) przebiega odcinek zachodniej (autostradowej) obwodnicy Poznania, nad którą z Dąbrówki do stolicy wielkopolski prowadzą trzy drogi: przez Skórzewo (wiadukt na wsch. skraju wsi), przez Dąbrowę (wiadukt nieco na pn. od poprzedniego, dostępny z drogi do Zakrzewa) oraz droga przez Palędzie łącząca się z drogą zbiorczą wzdłuż obwodnicy i przebiegająca nad nią do podpoznańskich Plewisk. Przez Palędzie można również dojechać do węzła autostradowego w Gołuskach (autostrada A2).
Pałac von Tempelhoffów w Dąbrówce gm. Dopiewo
Bezstylowy, wzniesiony w 3 ćw. XIX w. dla ówczesnych właścicieli wsi - rodziny von Tempelhoff[1]. Prostokątny, piętrowy z boniowanymi elewacjami i wejściem na osi fasady, kryty płaskim[2] dachem, dostawiony do ściany czołowej starszego budynku istniejącego od pocz. XIX w. W starszej części charakterystyczny drewniany ganek. Budynek położony jest w sporym parku, w którego głębi zachowały się resztki kaplicy-mauzoleum grobowego von Tempelhoffów. Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa.
Park pałacowy w Dąbrówce gm. Dopiewo
Spory (4,8 ha) park krajobrazowy rozplanowany ok. 1800 r. z kilkoma pomnikowymi drzewami (dęby, platany), alejami drzew, stawem w ciągu rzeczki Wirenki oraz kaplicą grobową von Tempelhoffów. Część parku przylegająca bezpośrednio do pałacu przekształcona została w boisko szkolne i boiska sportowe. Park należy dzisiaj do dąbowieckiej spółdzielni rolniczej.
Mauzoleum rodziny von Tempelhoff w Dąbrówce gm. Dopiewo
Ruiny neogotyckiej kaplicy grobowej, miejsca pochówku rodziny von Tempelhoff - dawnych właścicieli Dąbrówki. Kaplica położona jest w parku krajobrazowym, niedalego dawnego pałacu.
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce gm. Dopiewo
W budynku dawnego pałacu von Tempelhoffów przejętego na cele szkolne po II wojnie światowej. Jest połączeniem przedszkola dla dzieci w wieku 3-6 lat i szkoły podstawowej (klasy I-VI). Od 17 maja 2013 roku, jako pierwsza (i dotychczas - styczeń 2014 - jedyna) szkoła podstawowa w Polsce, nosi imię Kazimierza Nowaka, poznańskiego podróżnika i cyklisty.
Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce gm. Dopiewo
Współczesna, tymczasowa kaplica w ośrodku parafialnym w Dąbrówce. Dwuskrzydłowy budynek w kształcie litery L mieści kaplicę, plebanię i biuro parafialne. Przed kościołem drewniany krzyż i spory granitowy głaz, dzwonnicy brak. Parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce powstała w wyniku podziału parafii NMP Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie w lipcu 2012. Mieści się przy ul. Malinowej, niedaleko granicy ze wsią Palędzie, kościół jest widoczny z głównej szosy do Palędzia.
[Data utworzenia: 31 stycznia 2014] |
m11270. Dąbrówka gm. Dopiewo [wybrane] |
Przypisy:
[1] W roku 1881 właścicielem majątku był Edward (Eduard) von Tempelhoff; być może tożsamy z lub krewny członka pruskiej Izby Reprezentantów o tym imieniu (1807-91, wspomina nim niemiecka wiki, jednak bez szczegółów); nazwisko Edward von Tempelhoff występowało też wśród właścicieli majątku w Osłej na Dolnym Śląsku, jednak znacznie wcześniej (pocz. XIX w.).
[2] Po przebudowie; pierwotnie dach był dość stromy, zapewne dwuspadowy, o czym świadczy wysokość kominów wzniesionych o kilka metrów ponad dach.
Powiązania 
Adm.: gmina Dopiewo, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Dąbrówki: [wszystko], [wybrane], [pozostałe]; zespół pałacowy ([wszystko], [wybrane], pałac, park, mauzoleum, szkoła, [pozostałe]) oraz kościół.
Literatura: DiP str. 76, Lit. 9.8. str. 160.