Grodzisk - Nowy Tomyśl
Miejscowości/Rejony: m0204. Lwówek
Miasto ok. 8 km na pd.-zach. od Pniew, wzmiankowane w 1406 r. jako wieś Wojszno (wieś Wojsława - Wojszy). Prawa miejskie od 1414 r. W 1419 r. wojewoda poznański Sędziwój Ostroróg przeniósł miasto na nowe miejsce i nazwał je Lwowem, co znacznie później zmieniono na Lwówek dla uniknięcia pomyłek z Lwowem na Ukrainie. W średniowieczu znane z handlu zbożem i jarmarków końskich. Zniszczone podczas najazdu szwedzkiego w1656 r. nigdy nie odzyskało dawnego znaczenia.
W mieście zachował się gotycki kościół parafialny, barokowy kościół cmentarny, częściowo zniszczony kościół ewangelicki oraz barokowy pałac, park krajobrazowy i rynek z zabudową datowaną częściowo na XVIII/XIX w.
Na terenie dzisiejszego miasta odkryto cmentarzysko kultury wielbarskiej - ślad po osadnictwie z czasów rzymskich.

Kościół Wniebowzięcia NPM, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty we Lwówku
Kościół we Lwówku powstał w II poł. XV w., rozbudowany w I. poł XVI w. Jest gotycki, orientowany, halowy, czteronawowy (z krótszą nawą północną), z obszerną kruchtą od południa. Murowany z cegły, nietynkowany, kryty sklepieniami krzyżowym w nawie głównej i prezbiterium oraz gwiaździstym w nawach bocznych, kruchcie, kaplicy i zakrystii.
Wyposażenie wnętrza późnobarokowe z końca XVIII w. W ołtarzu głównym obraz Wniebowzięcia NMP (Władysław Simon, 1860 r) oraz rzeźby św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela oraz dwóch proroków i Św. Trójcy. Na tabernakulum rzeźby Aarona i Melchizedecha. Z 5 ołtarzy bocznych najbardziej okazały, architektoniczny, zawiera XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Polichromie we wnętrzu są pędzla Henryka Nositza-Jackowskiego i pochodzą z roku 1929.
Na zewnątrz, przy południowej kruchcie, kamienna rzeźba MB Niepokalanej (1880-90, na nowszym cokole). Nieco na pn. od kościoła znajduje się kaplica św. Józefa (osobny budynek). Obok kościoła murowana plebania z lat dwudziestych ub. w.

Kościół Świętego Krzyża we Lwówku
Barokowy z ok. 1780, murowany z cegły na planie krzyża greckiego, nakryty kopułą z latarnią. Sklepienie kopuły zdobi XVIII-wieczna polichromia ze sceną znalezienia Krzyża Św. Wyposażenie wnętrza pochodzi w większości z okresu budowy kościoła. Składają się na nie:
  • późnobarokowy ołtarz główny z rzeźbami Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty po bokach oraz Boga Ojca w zwieńczeniu, z małym krucyfiksem o cechach ludowych w polu środkowym;
  • dwa rokokowe ołtarze boczne oraz
  • klasycystyczna ambona w kształcie łodzi i
  • prospekt organowy w tym samym stylu.
    Świątynia pełni obecnie funkcję kościoła cmentarnego.

    [Data utworzenia: brak informacji]


    m02040. Lwówek [wybrane]

    Powiązania 

    Adm.: gmina Lwówek, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie.
    Zobacz: Zdjęcia z Lwówka: [wszystko], [wybrane], kościołów parafialnego: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [witraże] i [wnętrze] oraz cmentarnego: [wszystko], [z zewnątrz], [wnętrze] (w tym: [wyposażenie] i sklepienie); pałac oraz [pozostałe].
    Mapa: [WZKart] 62a (14-80).
    Literatura: AZA str. 223, DiP str. 201, Lit. 9.3. str. 125.
    Położenie GPS: 52.448817,16.180243.