Gniezno i okolice
Miejscowości/Rejony: m0121. Waliszewo
Wieś ok. 12 km na zach. od Gniezna; drewniany kościół, cmentarz ew., Czerwona Oberża.

Kościół św. Katarzyny w Waliszewie
Jednonawowy, drewniany konstrukcji zrębowej, powstały w roku 1759 z fundacji kanonika gnieźnieńskiego Ludwika Riaucour na miejscu poprzedniego, również drewnianego. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie z dostawioną zakrystią. Wejście do kościoła przez boczną kruchtę. Dach dwukalenicowy kryty gontem. Pośrodku dachu sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Strop wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór organowy wsparty na dwóch słupach. Belka tęczowa z datą budowy, na belce gotycka grupa pasyjna z 1 poł. XV w. (z poprzedniej świątyni, najstarszy element kościoła). Wyposażenie wnętrza w większości z XVII/XVIII w. W ołtarzu głównym z ok. 1760 figury św. Stanisława i św. Wojciecha (barokowe z XVII w.), ambona i chrzcielnica rokokowe z XVIII w. Jeden z ołtarzy bocznych późnobarokowy z ok.1760, drugi, z renesansowym ornamentem, wcześniejszy - datowany na I poł. XVII w. Pod prezbiterium krypta grobowa z prochami Eleonory z Łochockich Zawadzkiej (1811 r.; znalezione w krypcie okucia trumienne wyeksponowane są nad drzwiami do zakrystii). Przy kościele dzwonnica z 1929, obok pomnikowa lipa drobnolistna o obwodzie 340 cm.

Cmentarz ewangelicki w Waliszewie
Obecnie nieczynny, sprofanowany i zeszpecony przez myśliwych z kłeckiego koła nr 61 Sarna, którzy uznali jego teren za najlepsze miejsce do ustawienia kamienia pamiątkowego z okazji 60-lecia koła oraz figury św. Huberta z opisem (opisu cmentarza, oczywiście, nie umieszczono).

Czerwona Oberża w Waliszewie
Zadaszone miejsce odpoczynowe przy szosie gnieźnieńskiej nadające się na przymusowy biwak. Ustawione na pamiątkę stojącej niegdyś we wsi karczmy zwanej Czerwoną Oberżą, której właściciel miał - według podań - mordować co bogatszych gości (legenda ta zrodziła się po odkryciu w pobliżu karczmy dawnego cmentarzyska i nie miała nawet cienia pokrycia w faktach). Poza dość obszerną wiatą ustawiono również tablice informacyjne oraz odlaną w brązie patynowaną rzeźbę oberżysty z dzbankiem piwa w jednej, siekierą w drugiej ręce i psem obgryzającym ludzką kość u stóp swojego pana, rzeźbę, zdaniem Roweromaniaka wielce gustowną.

[Data utworzenia: 01 kwietnia 2011]


m01210. Waliszewo [wybrane]

Powiązania 

Adm.: gmina Kłecko, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie.
Zobacz: Zdjęcia z Waliszewa: [wszystko], [wybrane], kościół: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], prezbiterium, belka tęczowa, cmentarz oraz Czerwona Oberża.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: AZA str. 245, WKD str. 179, Lit. 9.8. str. 21.