Września - Słupca / Nekla
Kościoły: k2407. Kościół św. Andrzeja Apostoła w Nekli
Neoromański z 1901 r., wzniesiony na miejscu poprzednich (drewnianych), z fundacji hr. Żółtowskiego, właściciela Nekli. Prace budowlane trwały dwa lata (1899-1901), a sfinansowane zostały z posagu przedwcześnie zmarłej córki Żółtkowskich - Anny. Kościół był konsekrowany przez ks. biskup Edwarda Likowskiego w dniu 11 czerwca 1906 roku. Z oprzedniego kościoła przeniesiono do nowej świątyni ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, dwa ołtarze boczne: Matki Bożej Różańcowej i Marii Magdaleny oraz rokokowe ambonę i chrzcielnicę. W kaplicach bocznych znajdują się ołtarze św. Anny i Serca Pana Jezusa; w prawej z nich znajdują się nagrobki Teodora Żółtowskiego (fundatora, zm. w 1915) oraz jego żony Franciszki z Niemojewskich Żółtowskiej (zm. 1893) i córki Anny (zm. w 1898 - za jej posag wybudowano obecny kościół). W kościele zobaczyć można też obrazy Koronacja NMP i Św. Józef z Dzieciątkiem. W fasadzie głównej, nad wejściem, znajduje się Pasja - kamienna płaskorzeźba dłuta Marcinkowskiego.
Podczas okupacji kościół zamieniono na magazyn wojskowy; zniszczenia wojenne usuwano aż do roku 1958. W 2000 r. kościół odmalowano i wymieniono dach.

Kościół w Nekli (drewniany) istniał już przed rokiem 1510, parafia prawdopodobnie w wieku XIV. W roku 1749 Franciszek Odrowąż-Wilkoński, starosta krzywiński, wybudował na miejscu istniejącego nowy kościół, również drewniany, który rozebrano w 140 lat później, aby wybudować świątynię istniejącą do dzisiaj.
Jako ciekawostkę można podać, że w kościele nekielskim przyjął chrzest syn hr. Skotomskiego, co samo z siebie nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, iż jego ojcem chrzestnym był Stanisław Leszczyński, późniejszy król polski.
[Data utworzenia: 18 stycznia 2010]


k2407. Kościół św. Andrzeja Apostoła w Nekli

Powiązania 

Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Literatura: Lit. 6.19. str. 17.