Środa Wielkopolska i okolice / Winna Góra
Kościoły: k2203. Kościół św. Michała Archanioła w Winnej Górze
Kościół w Winnej Górze wzniesiono w 1766 r. z fundacji Teodora Czartoryskiego. Obecny wygląd uzyskał w 1912 r., kiedy do istniejącej nawy dostawiono nowe prezbiterium i nawę poprzeczną (transept).
W ołtarzu głównym znajduje się XVI-wieczny obraz MB w srebrnej, barokowej sukience. W nawie figurki karmelitanek, pochodzące zapewne z XVII w. Po lewej stronie obrazy: Ukrzyżowanie (z postacią bp. Jana Lubrańskiego i datą 1642) oraz Koronacja Matki Boskiej (XVII w.), z prawej rokokowy ołtarz pochodzący z rozebranego kościoła w Rumiejkach. W łuku tęczowym polichromowana późnogotycka rzeźba Zwiastowanie z XVI w. W transepcie obrazy z I ćw. XIX w. przedstawiające m.in. fundatorów: Andrzeja Zarembę (fundatora pierwszego kościoła w Winnej Górze) i Teodora Czartoryskiego.
W oknach witraże przedstawiające św. Maksymiliana Kostę i św. Kazimierza Królewicza.

Przy kościele znajduje się kaplica grobowa generała, wybudowana w 1863 r. staraniem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wejście do niej prowadzi z nawy świątyni: w arkadzie wejściowej wypisano nazwy najważniejszych bitew, w których Dąbrowski uczestniczył. Wewnątrz stoi okazały sarkofag generała, ukształtowany w formach antycznych, wzorowany na rzymskim grobowcu Scypiona Afrykańskiego. Ściany kaplicy zdobi secesyjna polichromia, wykonana w 1918 r. przez Stanisława Smoguleckiego.
[Data utworzenia: brak informacji]


k2203. Kościół św. Michała Archanioła w Winnej Górze [wybrane]

Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Winnej Góry: [wszystko], [wybrane], pałac, muzeum oraz kościół: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz], [wnętrze], kaplica Dąbrowskiego, witraże: [wybrane], św. Kazimierz, św. Maksymilian Kolbe, [pozostałe]; park pałacowy: [wszystko], [wybrane], staw oraz pomniki: Dąbrowskiego i J. Chłapowskiego; zdjęcie ochronki.
Artykuł: Iim04
Literatura: DiP str. 422, 155 str. 234, AZA str. 246, Lit. 6.1.