Zielona Góra i okolice / Klępsk
Kościoły: k0806. Kościół Nawiedzenia NMP w Klępsku (poewangelicki)
Pierwotny drewniany kościół zbudowano w Klępsku w XIV w., jednak pierwsza wzmianka pisemna pochodzi z roku 1421. Z budowli tej do dnia dzisiejszego zachowała się wschodnia ściana. W wieku XVI okoliczna ludność przeszła na rozwijający się podówczas protestantyzm i od 1576 r. świątynia była protestancka (luterańska, później ewangelicko-augsburska). Po zmianie wyznania kościół rozbudowano i przebudowano stosując ryglową konstrukcję ścian (pruski mur). Powstały dwa rzędy okien umożliwiające doświetlenie nawy i empor, dobudowano przedsionek ze schodami prowadzącymi na empory (1586, od pd.), zakrystię z emporą (przy pn. ścianie prezbiterium) i wieżę (od zach., przebudowana w 1657, po zniszczeniach w wojnie trzydziestoletniej).
Orientowana, skomnie prezentująca się z zewnątrz jednonawowa świątnia z wieżą frontową i dachami krytymi gontem zachwyca swoim wnętrzem, zadającym kłam powszechnym przekonaniom o skromnym i surowym wystroju kościołów protestanckich. Ściany, empory sufit i belka tęczowa pokryte są wspaniałymi malowidłami renesansowymi z XVI/XVII w., niedawno odrestaurowanymi. Wewnątrz kościoła zachował się gotycki pierwotnie ołtarz, przebudowany w 1610 i 1667[1], manierystyczna chrzcielnica (1581), ambona oraz płyta nagrobna Joachima Kalkreuta (zm. 1591). Pod pn. emporą znajduje się kaplica Philipsbornów (właścicieli wsi na pocz XX w.; kaplicę urządzono w roku1915) z witrażem Adam i Ewa ufundowanym w 1922 przez Mariannę von Philipsborn. Kościół poświęcono dla potrzeb obrządku rzymskokatolickiego dniu 19 sierpnia 1945 r.
Przy kościele resztki cmentarza z kostnicą, oraz niewielka kapliczka. Teren ogrodzony jest zabytkowym murem z XVI w., remontowanym w XX w.
[Data utworzenia: 26 grudnia 2011]


k08060. Kościół Nawiedzenia NMP w Klępsku (poewangelicki) [wybrane]

Przypisy:
[1] Zmiana wyznania na tych terenach nie była narzucana odgórnie i przebiegała łagodnie, zatem zazwyczaj nie dochodziło do niszczenia obiektów kultu nawet wtedy, gdy nie pasowały do nowej wiary; w ołtarzu kościoła w Klępsku zachowano np. katolicki tryptyk maryjny w polu centralnym ołtarza oraz grupę Ukrzyżowania (rzeźba pochodzi z ok. 1400 r. i jest najstarszym zabytkiem kościoła; wykonano ją w warsztacie gościszowickim).

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Strona wojew. konserwatora zabytków.
Literatura: Lit. 3.11, AZA str. 189, Lit. 9.4. str. 106.
Rejestr zab.: L-366/A z dnia 12/06/1953.