Indeks zoologiczny: izo17. Bielinek rukiewnik (Pontia edusa)
Typowy przedstawiciel bielinkowatych z wypukłymi żyłkami spotykany zwyle na suchych łąkach i nieużytkach. Rozpiętość skrzydeł 35–43 mm. Na przednim skrzydle czarna plama wierzchołkowa z białymi plamkami. Wierzch tylnego skrzydła biały z szarobrunatnymi plamami, spód – z czarnozielonymi plamami. Występuje w Europie środkowej i wschodniej[1]. Zwykle w ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia: od końca kwietnia do początku czerwca i od początku lipca do połowy sierpnia. Niekiedy pojawia się również trzecie pokolenie na przełomie września i października.
[Data utworzenia: 11 maja 2008, modyfikacja 04 lipca 2022]


izo17. Bielinek rukiewnik (Pontia edusa)

Przypisy:
[1] Gatunku Pontia edusa nie można na podstawie cech morfologicznych odróżnić od bliźniaczego Pontia daplidice. Z przeprowadzonych badań wynika jednak że P. edusa jest nasz, tzn. zasiedla Europę środkowo-wschodnią, zaś P. daplidice Europę południowo-zachodnią. Granice zasięgów obu gatunków stykają się na obszarze wschodniej Francji i zachodnich Niemiec.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Uzupełnienia: Bielinek (Pieris), Bielinek rzepnik (Pieris rapae), Bielinek bytomkowiec (Pieris napi), Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)
Linki zewn.: motyle.eu, Wikipedia.