Indeks grzybów: igr99. Papierzak polski (Polonica latrinariam)
[Papierzak latrynowy, p. kloaczny]. Powszechnie znany kosmopolityczny grzyb występujący najczęściej w lasach polskich, szczególnie w miejscach wyglądających na zasłonięte przed ciekawskim wzrokiem i jednocześnie położonych obok leśnych dróg lub ścieżek. Gatunek synantropijny, całkowicie uzależniony od (chociażby okresowego) przebywania na terenie lasu przedstawicieli Homo (podobno) sapiens. Rozmażanie się podgatunku nominatywnego papierzaka znanego pod nazwą papier (chartam) jest ściśle powiązane z rytuałami defekacyjnymi znacznej części tej najszerzej rozpowszechnionej na świecie małpy, chociaż istnieją też odmiany rozmnażające się przez wysiew i nasadzenia bez wspomagania naturalnym nawozem małpim. Dla człowieka i małp papierzaki są niejadalne wywołując ciężką niestrawność[1], chociaż np. muchy mają inne zdanie.
Wraz z rozwojem przemysłu opakowaniowego i bogaceniem się społeczeństw homo sapiens pojawiły się nowe odmiany papierzaków znane jako plastik (plastic), szkło (vitrum) i metal (metallum) potrafiące łączyć się ze sobą w dowolnych konfiguracjach; niektórzy uczeni unają je za osobne gatunki, jednak przeczy temu ich zdolność do tworzenia mieszanego płodnego potomstwa. Cykl rozwojowy nowych odmian nie wymaga już zasilania odchodami ani mocznikiem, co skutkuje ich szybkim rozprzestrzenianiem się nie tylko w lasach. Środka przeciwdziałającego nadmiernemu rozrostowi populacji papierzaków dotychczas nie znaleziono. Naukowcy są zdania, że kresem rozwoju papierzaków różnych odmian będzie dopiero spodziewany od dziesięcioleci kryzys surowcowy, zapowiadany już w tzw. raporcie rzymskim.
[Data utworzenia: 20 sierpnia 2023]


igr99. Papierzak polski (Polonica latrinariam)

Przypisy:
[1] Jest to naturalne przystosowanie papierzaków zwiększające ich sukces reprodukcyjny: niestrawność u homo sapiens skutkuje zazwyczaj narodzinami wielu nowych przedstawicieli gatunku.

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Wikipedia.