Indeks botaniczny: ibo57. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)
[Grochodrzew akacjowy, robinia biała]. Powszechnie znane drzewo, nazywane niezbyt poprawnie akacją. Drzewo pochodzące z Ameryki Pn. szeroko rozprzestrzenione przez człowieka i zaaklimatyzowane na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, uważane obecnie za drzewny chwast szybko zalesiający nieuprawianą ziemię[1]. Uprawiane było jako źródło drewna, roślina miododajna i lecznicza, a ze względu na małe wymagania i silne rozrastanie się wegetatywne – sadzona na gruntach zdegradowanych dla ich ochrony przed erozją. Ponieważ robinia jest bardzo ekspansywna i trudna w zwalczaniu oraz ma negatywny wpływ na środowisko (przekształca glebę i ogranicza zróżnicowanie gatunkowe) zaliczana jest współcześnie do najbardziej problematycznych gatunków inwazyjnych.
Kwitnie oficie w czerwcu. Chociaż pędy i liście są dla człowieka trujące, kwiaty są jadalne - Roweromaniak często zjada je na surowo lub jako owocowy dodatek do naleśników.
[Data utworzenia: 03 maja 2014]

Przypisy:
[1] W Europie zaleca się bezwzględne zwalczanie tego gatunku na obszarach przyrodniczo cennych, w Polsce nie powinien być sadzony w pobliżu lasów, wydm i dolin, w otwartym krajobrazie, na obszarach chronionych i w ich otulinie. Nie zmienia to faktu, ze na terenie Wielkopolskiego PN robinia do rzadkości nie należy.

Powiązania 


Link zewn.: Wikipedia.