Indeks nazwisk: iNa19. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka (1714-1790)
Kórnicka Biała Dama, ziemianka, znakomity gospodarz, jedna z najbogatszych Polek swoich czasów. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, urodziła się 28 grudnia 1714 r. w Kórniku. W wieku 11 lat została sierotą i dziedziczką ogromnej fortuny Działyńskich. Wcześnie wyszła za mąż za starostę łęczyckiego Stefana Szołdrskiego, z którym miała syna Feliksa. W wieku 24 lat została wdową z dwuletnim synkiem i majątkiem, którym zarządzała samodzielnie. W 1748 (lub 49) wyszła powtórnie za mąż za Aleksandra Hilarego Potulickiego, młodszego od niej o lat osiem. Urodziła mu dwie córki, po czym rozwiodła się (1754 r.!) i do końca życia pozostała niezamężną. Zmarła w Kórniku 26 listopada 1790 r. i spoczęła w tamtejszym kościele.
Była kobietą niezwykłą, znaną w Wielkopolsce ze znakomitego gospodarzenia na swoich włościach. Sprowadzała osadników do swoich posiadłości (gł. niemieckich - olędrów) umiejętnie obchodząc ówczesne prawo zakazujące popierania innowierców (w Bninie zbudowała dla nich zbór, ufundowała też bniński ratusz). Wprowadzała w miejsce pańszczyzny gospodarkę czynszową, dbała o drogi i meliorację gruntów. Z Kórnika uczyniła rezydencję iście wielkopańską i do dzisiaj jej pilnuje odwiedzając zamek pod postacią Białej Damy.
Na jej włości składały się: miasto Kórnik z zamkiem i folwarkami, miasto Bnin z przedmieściami, Czołowo, Kamionki, Mieczewo, Konarskie, Czmoń, Radzewo, Olędry Błażejewskie, Zwolskie, Borowskie, Czmońskie i Radzewskie, Dachowa, Kijewo, Żabikowo, Zimina, Januszewo, Pierzchno, Skrzynki, Szczodrzykowo, Kromolice, Dziećmierowo, Runowo, Dźwierszno, Nowa Wieś, Wielowieś, Witogoszcza, Borzyszkowo, Szczytniki, Prusinowo, Biernatki, Daszewice, Krzyżowniki, Robakowo, Rościane oraz kompleks leśny dochodzący aż do południowego krańca Poznania.
[Data utworzenia: brak informacji]


iNa19. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka (1714-1790)

Powiązania 

Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: [więcej].