Plik pomocy: hlp1D. Lista miejsc - obsługa
Wyboru sposobu pracy programu wyświetlającego spis treści (tak spis rozdziałów i artykułów, jak też galerii oraz listę miejscowości) dokonuje się w polach sterujących formularza umieszczonego w linii tytułowej. Zmiana rodzaju wyświetlanych stron (o ile jest możliwa) oraz zmiana sposobu lub kolejności wyświetlania dokonywana jest przez wybór z menu i nie wymaga potwierdzenia enterem, filtr należy wpisać ręcznie i zatwierdzić zmianę

Ikony sterujące w spisach treści

Rozszerza wyświetany spis treści na wszystkie kategorie rozdziałów i artykułów.
Zawężają spis treści do jednej grupy lub kategorii rozdziałów.
Informuje, że do rozdziału przypisana jest galeria zdjęć i jednocześnie link do niej.
Informuje, że do rozdziału przypisane jest zdjęcie i jednocześnie link do zdjęcia w pełnej postaci; ikona nie występuje przy wyświetlaniu w postaci Zdjęcie.
Występuje jedynie przy nazwie miejsca (pseudorejonu lub miejscowości), informując o istnieniu dla niego co najmniej jednego rozdziału i jednocześnie link do spisu tych rozdziałów przedstawionych w formie spisu treści.
Link do mapki Google Maps lub innej, wypośrodkowanej danymi z geopozycjonowania obiektu (położeniem GPS).
stosuje filtr podany w polu "Filtr" lub uruchamia odszukiwanie danych.
wyświetla plik pomocy (w osobnym oknie).


Wybór stron uwzględnianych w spisach rozdziałów i miejsc
Wyboru wyświetlanych w spisie rozdziałów stron dokonuje się w polu Plik formularza sterującego. Można wybrać:
  • wszystkich - uwzględnia również te strony, dla których istnieje jedynie tytuł,
  • stron z niepustą zawartością (tzn. zawierających co najmniej link do strony zewnętrznej, zdjęcie lub opis, chociażby w formie wzmianki),
  • stron zawierających zdjęcie - niezależnie od tego, czy zawierają jakiekolwiek inne dane oraz
  • stron zawierających opis.


    Wybór sposobu wyświetlania listy miejsc
    Wyboru sposobu wyświetlania danych dokonuje się w polu jako formularza sterującego. Można wybrać:
    RekordWyświetlany jest jedynie indeks katalogowy miejsca w postaci "m**##", gdzie ** jest dwuznakowym symbolem rejonu a ## - dwuznakowym symbolem miejscowości/subrejonu w rejonie.
    MiejsceWyświetlana jest nazwa miejsca (miejscowości, rejonu lub państwa) w postaci przyjętej do ustalania kolejności, tzn. że np. "Wyspa Zamkowa" może być wyświetlona jako "Zamkowa (wyspa)".
    Indeks+MiejsceWyświetlany jest indeks katalogowy i nazwa miejsca.
    WzmiankaWyświetlana jest nazwa miejsca oraz jego opis w postaci wzmianki.
    ZdjęcieJak Wzmianka; dodatkowo z lewej strony wyświetlana jest miniaturka zdjęcia przypisanego do miejsca (dla miast często jest to herb).
    Nazwy miejsc wyświetlane przy przeglądaniu mogą różnić się od nazw tych samych miejsc wyświetlanych w innej kolejności wyświetlania (np. w jednym przypadku Jeżyce w innym Poznań-Jeżyce albo od nazw wyświetlanych jako tytuł rozdziału opisującego miejsce, np. Chrzypsko Wlk. zamiast Chrzypsko Wielkie. Jest to wynikiem faktu przedstawiania nazwy miejsca na liście miejsc w postaci dokładnie takiej, jaka została przyjęta do określenia kolejności na liście - w przeciwnym przypadku np. dzielnica Aten - Plaka mogłaby się w pobliżu Annowa, nie zaś przed Poznaniem (przy różnych sposobach określania kolejności jest to albo sama nazwa Plaka albo Ateny-Plaka).


    Kolejność danych na liście miejsc
    Wyboru kolejności wyświetlania kategorii w spisie rozdziałów, galerii lub miejsc dokonuje się w polu Kolejność formularza sterującego. Można wybrać:
    Alfabetycznie (0)Do ustalania kolejności przyjęto skróconą nazwę miejsca (czyli np. Chrzypsko Wlk. zamiast Chrzypska Wielkiego), Jeżyce zamiast Poznań-Jeżyce itp. Określenia w rodzaju os. (=osiedle) przesunięto na koniec nazwy i ujęto w nawiasy (np. Kopernika (os.) co powoduje, że osiedla są umieszczone pod ich nazwą własną, nie zaś pod literą o - dotyczy określeń dol., dz., jez., os., rynek (ale nie Stary Rynek), przeł., wyspa, nie dotyczy nazw w rodzaju Nowe-coś-tam, zatem Nowe Skalmierzyce są pod literą N
    Alfabetycznie (1)Jw., lecz nazwy miejsc będących częściami lub dzielnicami miast uzupełniono z przodu o nazwę miasta, np.: Poznań-Jeżyce lub Ateny-Plaka, co powoduje, że dzielnice jednego miasta są ułożone obok siebie. Modyfikacja ta obejmuje w szczególności nazwy dzielnic miasta Poznania (ponad 100 miejsc), tak opisywane dzielnice innych miast są nieliczne (kilkanaście miejsc)
    Alfabetycznie (2)Jw., lecz nazwy oznaczające rejon Roweromaniaka (np. Puszcza Notecka) lub państwo są umieszczane na końcu spisu, za miejscowościami
    Rejon+MiejsceMiejsca są układane w grupy wg. przynależności do rejonu, wewnątrz grupy Alfabetycznie (2). Grupy (rejony) są układane alfabetycznie wg. nazwy rejonu z zastrzeżeniem, iż rejony podstawowe są ułożone na początku, inne z terenu Polski - za nimi a rejony zagraniczne na końcu listy. Dodatkowo w każdym rejonie jego nazwa jest umieszczona na końcu grupy
    Państwo+MiejsceMiejsca są układane w grupy wg. przynależności do pańtwa, wewnątrz grupy Alfabetycznie (2), na początku miejsca w Polsce, a pozostałe państwa - w kolejności alfabetycznej z nazwą państwa na końcu grupy


    Filtrowanie danych w spisie miejsc
    Umożliwia zawężenie zakresu wyświetlanych rekordów do pozycji pasujących do wzorca (filtru). Możliwe jest wpisanie dowolnego wzorca, nawet niepoprawnego formalnie - wówczas skrypt dopasuje wzorzec do postaci dopuszczalnej. W przypadku, gdy wzorzec jest poprawny formalnie, lecz w Roweromaniaku nie ma danych do niego pasujących wyświetlona jest pusta tabelka, zawierająca jedynie nagłówki.
    Filtr może zawierać od jednego do trzech znaków, filtry techniczne - zawsze dokładnie cztery znaki.

    Filtry specjalne:? ! *
    Umożliwiają zawężenie danych do rejonu działalności podstawowej Roweromaniaka (znak zapytania ?), terytorium Polski (wykrzyknik !) lub miejsc poza granicami Polski (gwiazdka *).
    Filtry rejonu
    Dwuznakowy symbol rejonu zawężający znaki do określonego rejonu Roweromaniaka; wpisanie niewłaściwego symbolu spowoduje wyświetlenie pustej tabelki z danymi.
    Filtr państwa
    Dwu- lub trójznakowy symbol państwa zawężający dane do terytorium jednego państwa. Symbol dwuznakowy mają państwa wydzielone jako osobny rejon Roweromaniaka, trójznakowy kraje z rejonów opisujących kilka państw (np. rejon Bałkany).
    Inne symbole
    Wzory filtru zaczynające się symbolami specjalnymi (?!*) program uznaje za filtry specjalne i obcina do jednego znaku, wzory trójznakowe traktuje jak symbole państw z rejonów wielopaństwowych, pozostałe wzorce stara się dopasować do indeksu katalogowego miejsca (zatem np. dla filtru p (mała litera p) program wyświetli miejsca w Polsce spoza rejonów podstawowych (indeks "p{duża litera}{coś_tam}" oraz pseudo- i metarejony (indeks "ps{coś_tam}".

    Uwaga: Przy wpisywaniu danych dla filtru wielkość liter jest ISTOTNA - małe i duże litery są rozróżnialne.


    Podstawowe rejony działania Roweromaniaka
    00Chodzież i okolice [Cho]01Gniezno i okolice [Gn]
    02Grodzisk - Nowy Tomyśl [Gro]03Gostyń i okolice [Gos]
    04Gorzów i okolice [Gorz]05Kalisz i okolice [Ka]
    06Konin - Koło - Turek [Kon]07Krotoszyn i okolice [Kro]
    08Zielona Góra i okolice [ZG]09Kościan-Leszno [Le]
    10Puszcza Notecka [N]11Okolice Poznania [O]
    13Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Kępno [Os]14Poznań [P]
    15Pałuki [Pa]16Krzyż - Piła - Złotów [Pi]
    17Pleszew i okolice [Ple]18Przemęcki Park Krajobrazowy [Pm]
    19Rawicz i okolice [Ra]20Szamotuły i okolice [Sza]
    21Śrem i okolice [Śr]22Środa Wielkopolska i okolice [Śro]
    23Wielkopolski Park Narodowy [WPN]24Września - Słupca [Wrz]
    25Puszcza Zielonka [Z]26Zbąszyń i okolice. Region Kozła [Zb]

    Opisane pseudorejony Roweromaniaka
    41Pierścień Poznański [R]42Transwielkopolski [TTR]46Nadwarciański [Nw]

    Opisane rejony poza terenem działania Roweromaniaka
    pBBieszczady [Bie]pKWojewództwo kujawsko-pomorskie [Kuj]pLŁódź i okolice [Łódź]
    pMWarszawa i Mazowsze [Maz]pPWarmia, Mazury, Podlasie [WMP]pRRoztocze [Roz]
    pSWojewództwo świętokrzyskie [Świ]pTMałopolska, Tatry i Podhale [Tat]pWWybrzeże Bałtyku i Pomorze [Pom]
    pXPonadregionalne (Polska) [Pol]pZŚląsk i Zagłębie [Śl]xAEuropa Śr.-Zach. [EŚZ]
    xBBałkany [Bał]xDAmeryka Południowa [APd]xEAfryka [Afr]
    xFFrancja [Fra]xGGrecja [Gre]xHHiszpania [Hisz]
    xKKaukaz i Bliski Wschód [Kau]xNSkandynawia [Ska]xPPortugalia [Port]
    xQAzja [Azja]xSEuropa Środkowa [EŚr]xTTurcja [Tur]
    xUEuropa Wschodnia [EWs]xVWielka Brytania [Bryt]xXPonadpaństwowe
    xYEuropa Pd. [EPd]


    Funkcja "Odszukaj" w liście miejsc
    Odszukiwanie umożliwia znalezienie miejsca o nazwie najbliższej alfabetycznie podanemu wzorcowi. Przeszukiwane są wszystkie nazwy spośród dostępnych w aktualnie wybranej bazie danych, tzn. wynik zależy od wybranego pliku danych.
    Odszukiwania nazw na liście dokonuje się przez wpisanie wzorca poszukiwań do pola Szukaj (ostatnie pole w linii sterującej wyświetlaniem), będącym w rzeczywistości osobnym formularzem, co pozwala uniknąć konfliktów z innymi polami sterującymi i kończyć zarówno wprowadzanie wzorca poszukiwania jak też filtru danych przez wciśnięcie klawisza Enter, bez konieczności klikania w przycisk . Wzorzec może być wprowadzany zarówno w postaci małych, jak też dużych liter. Przy odszukiwaniu nazw z niepolskimi znakami diaktrycznymi (ogonkami) zaleca się zastąpienie ich we wzorcu podobną literą angielską (np. Çatalhöyük należy odszukiwać jako catal.
    Przy odszukiwaniu nazwy program pozostawia kolejność wyświetlania Miejsce [0], a przy wybranej innym sposobie sortowania przełącza na Miejsce [1] (zachowany bez zmian jest wybrany plik z danymi oraz sposób wyświetlania). Odszukanie wg wzorca jest możliwe zawsze, również przy wzorcu niepasującym do jakiejkolwiek nazwy w bazie danych - w tym przypadku program wskaże najbliższą alfabetycznie nazwę z listy nazw. Odszukana nazwa jest wyróżniana przy wyświetlaniu przez dodanie z przodu i z tyłu nazwy lub jej indeksu (w zależności od sposobu wyświetlania) zielonej gwiazdki. Miejsce jest zapamiętywane do czasu opuszczenia listy miejsc, zmiany wyświetlnej strony lub ponownego odszukania miejsca - nie zmienia się przy wyborze innego sposobu wyświetlania, kolejności lub pliku danych Jeżeli w nowym lub pliku danych lub przy nowym filtrze odszukanego miejsca nie ma w bazie danych, wskazywane będzie miejsce najbliższe alfabetycznie.
    [Data utworzenia: 09 stycznia 2013]


    Powiązania 

    Uzupełnienie: Lista miejsc - opis