Małopolska, Tatry i Podhale
Góry: gpT01. Kościelec
Trójszczytowy masyw (2162 m npm) w polskiej części Tatr Wysokich tworzący biegnącą w kierunku północnym boczną grań, odłączającą się w Zawratowej Turni od grani Orlej Perci. Wierzchołkami masywu są (od północy): Mały Kościelec (1863), Kościelec (2155) i Zadni Kościelec (2162). Szczyt Kościelca od Małego Kościelca oddziela przełęcz zwana Karb, od Zadniego - Kościelcowa Przełęcz. Ze względu na bliskość schroniska i znakowany szlak turystyczny Kościelec jest najłatwiej dostępnym szczytem polskiej części Tatr Wysokich[1]. Chociaż z liczbą wypadków nie może konkurować z pobliskimi Świnicą i Kasprowym Wierchem, historia odnotowała w rejonie kilka wypadków, które odbiły się głośnym echem w całej Polsce:
  • (1909) W lawinie z Małego Kościelca ginie kompozytor Mieczysław Karłowicz; wypadek ten przyspieszył prace nad utworzeniem TOPR.
  • (1929) Przy próbie powtórzenia drogi Stanisławskiego na zachodniej ścianie Kościelca ginie Mieczysław Świerz należący do elity taternickiej początku XX w.
  • (1962) Podczas samotnego przejścia Grani Kościelców (niezbyt trudnej, lecz eksponowanej) ginie Jan Długosz - jeden z najlepszych wspinaczy tat 50-tych.

    [Data utworzenia: brak informacji]

    Przypisy:
    [1] O ile przy wejściu na Świnicę nie korzysta się z kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

    Powiązania 


    Link zewn.: Wikipedia.