Trójszczytowy masyw (2162 m npm) w polskiej części Tatr Wysokich tworzący biegnącą w kierunku północnym boczną grań, odłączającą się w Zawratowej Turni od grani Orlej Perci. Wierzchołkami masywu są (od północy): Mały Kościelec (1863), Kościelec (2155) i Zadni Kościelec (2162). Szczyt Kościelca od Małego Kościelca oddziela przełęcz zwana Karb, od Zadniego - Kościelcowa Przełęcz. Ze względu na bliskość schroniska i znakowany szlak turystyczny Kościelec jest najłatwiej dostępnym szczytem polskiej części Tatr Wysokich[1]. Chociaż z liczbą wypadków nie może konkurować z pobliskimi Świnicą i Kasprowym Wierchem, historia odnotowała w rejonie kilka wypadków, które odbiły się głośnym echem w całej Polsce:
(1909) W lawinie z Małego Kościelca ginie kompozytor Mieczysław Karłowicz; wypadek ten przyspieszył prace nad utworzeniem TOPR.
(1929) Przy próbie powtórzenia drogi Stanisławskiego na zachodniej ścianie Kościelca ginie Mieczysław Świerz należący do elity taternickiej początku XX w.
(1962) Podczas samotnego przejścia Grani Kościelców (niezbyt trudnej, lecz eksponowanej) ginie Jan Długosz - jeden z najlepszych wspinaczy tat 50-tych.
[Data utworzenia: brak informacji]
Przypisy: [1] O ile przy wejściu na Świnicę nie korzysta się z kolejki linowej na Kasprowy Wierch.