W skład zespołu wchodzą: dwór, park oraz folwark z zabytkowym spichrzem.
Dwór Świniarskich w Łopuchowie
Ruina szachulcowej, barokowej budowli z ok. 1780 r., rozbudowanej w 1800-25, położonej w zniszczonym parku krajobrazowym; obok dworu zabudowania folwarku. Obecnie zamieszkała jest najnowsza przybudówka, koszmarna z wyglądu, powstała zapewne w czasach, gdy dwór zaczął się już rozsypywać. Budynek mógł być perełką wsi - przetrwał do końca XX w. jako jeden z kilku zaledwie barokowych dworów konstrukcji szachulcowej zachowanych w Wielkopolsce. Był parterowy z mansardowym poddaszem oświetlonym lukarnami i z nadającą budynkowi uroku wieżą (powstałą podczas rozbudowy dworu). Partie środkowe obu dłuższych fasad były wypiętrzone; frontowa płaska, ozdobiona ryzalitem pozornym i zwieńczona trójkątnym szczytem, ogrodowa z ryzalitem półokrągłym, wysuniętym poza płaszczyznę ściany. Władze gminne przez wiele lat tłumaczyły się, że nie znają właściciela budynku, nie mogą więc nakazać jego remontu ani też nic zrobić samodzielnie, gdyż po remoncie na pewno ktoś się znajdzie i zażąda zwrotu. Jakiś czas temu podobno właściciel został zidentyfikowany, co jednak w żaden sposób nie zapobiega postępującej dewastacji dworu - dach budowli zawalił się w końcu 2010 r., kolejne zimy spowodowały dalsze zniszczenia i obecnie (kwiecień 2012) jest to już ruina nieomal nie do odratowania - koszt remontu liczyć trzeba w milionach zł. Władze gminy uważają jednak, że znajdzie się chętny do odbudowy i na czerwiec 2012 zapowiedziały przetarg na sprzedaż budynku. Zdaniem Roweromaniaka chętny się znajdzie, ale na teren parku, bez gwarancji odbudowy dworu.
Park dworski w Łopuchowie
Zapuszczony park krajobrazowy o pow. 3,3 ha otaczający ruinę dworu. Roweromaniak widział w nim przede wszystkim chwasty, chociaż podobno są to ślady regularnego układu parkowego datowanego na koniec XVIII w., tj. na czas budowy dworu. Można w nim zauważyć kilka pomnikowych drzew: lipę drobnolistną o obwodzie ok 450 cm, kilka dębów czy też resztki alei grabowych. Jest też staw i, podobno, kamienny mostek. Całość sprawia dość ponure wrażenie stanowiąc przykładowy wręcz obraz zaniedbania wynikającego z braku rzeczywistego właściciela.
Folwark w Łopuchowie
Obszerny folwark, pozostałość po majątku dworskim, po wojnie użytkowany (do niedawna) przez spółdzielnię rolniczą, obecnie gospodarstwo agroturystyczne. Zachował się spichlerz z poł. XIX, obory oraz gorzelnia z pocz. XX w.
Rządcówka w Łopuchowie
Okazały budynek na terenie dawnego folwarku, pełniący po wojnie funkcję budynku biurowego spółdzielni rolniczej. Odremontowany służy obecnie jako pensjonat gospodarstwa agroturystycznego.