Okolice Poznania / Rogalin
Dwory: d1115. Pałac Raczyńskich w Rogalinie
Jeżeli spytać stu poznaniaków o najpiękniejszy (największy, najwspanialszy, najciekawszy - do wyboru) pałac w pobliżu miasta, 99 z nich bez wachania odpowie: Rogalin (setnym będzie zapewne "nowy" poznaniak urodzony w Czerniejewie lub okolicach). Rezydencja sprawia rzeczywiście imponujące wrażenie. Jej zwiedzanie jest standardowym punktem programu wycieczek po Wielkopolsce.
Budowę pałacu rozpoczęto z inicjatywy K. Raczyńskiego ok. 1770 r. Przy budowie pracowali m.in. architekt włoski Dominik Merlini oraz Jan Kamsetzer - budowniczy nadworny Stanisława Augusta, a projekt opracował prawdopodobnie Ignacy Graff. Budowę zakończono dopiero w początkach XIX w., kiedy właścicielem Rogalina był Edward Raczyński. Pałac jest budowlą rokokowo-klasycystvczną. Korpus środkowy, 17-osiowy, wznosi się na wysokość jednego piętra kryty jest dachem mansardowym i zwieńczony drewnianą figurą rzymskiego tarczownika. Dwie boczne, parterowe oficyny połączone są z budowlą środkową łukowymi galeriami.

W pałacu znajduje się dzisiaj muzeum wnętrz mieszkalnych oraz galeria malarstwa (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), jednak wzystkie ekspozycje pałacowe są zamknięte dla zwiedzających do końca 2014 ze względu na trwający II etap remontu[1]. Przy pałacu znajduje się ogród francuski i (znacznie rozleglejszy) park krajobrazowy ze słynnymi dębami. W pobliżu budynki zaplecza pałacowego i folwarczne. Całość założenia uzupełnia kaplica pałacowa połączona z rezydencją aleją kasztanową, prowadzącą przez most nad fosą i paradną bramę na dziedziniec pałacu.
[Data utworzenia: 15 września 2013]


d1115. Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Przypisy:
[1] Wolą fundatora Fundacji Raczyńskich było, aby zbiory fundacji wystawiano w pałacu rogalińskim i poznańskim muzeum (muzeach), jednak prezydent Komorowski wolę tą olał i w marcu 2013, podobno na czas remontu, zacharapcił obrazy z Rogalina, aby ozdobić warszawski pałac prezydencki. Ciekawe, jakim prawem?

Powiązania 


Zobacz: Wszystkie zdjęcia tej serii.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: 155 str. 184, AZA str. 239, Lit. 9.3. str. 184, DiP str. 312.
Rejestr zab.: 2494/A z dnia 29/05/1952.