Okolice Poznania / Biedrusko
Dwory: d1113. Pałac von Treskowów w Biedrusku
Pochodzący z lat 1877-80 eklektyczny pałac z elementami neorenesansowymi i neoklasycystycznymi wzniesiony został przez Ludwika Hunha dla Albrechta Ottona von Treskowa. Jest piętrowy, wysoko podpiwniczony, kryty dachem płaskim. W narożniku kwadratowa, trzypiętrowa wieża z tarasem widokowym. Nietypowe jest umieszczenie repezentacyjnego wejścia w elewacji bocznej (podobnie jak w rezydencji biezdrowskiej), co wymusiło równie nietypowy układ pomieszczeń z dużymi powierzchniami korytarzy, lecz właściwie bez reprezentacyjnego holu i z nietypowo umieszczoną, trudnodostępną salą balową. Pałac stoi w sporym, dobrze utrzymanym parku krajobrazowym, na wzgórzu, w pobliżu rzeki Warty.
Od pocz. XX w. przez ok. sto lat pałac był w posiadaniu wojska, początkowo armii pruskiej, po której odziedziczyło go wojsko polskie. Po II wojnie św. wykorzystywano go na cele administracyjne poligonu. Obecnie (maj 2013) w pałacu mieści się hotel i restauracja.

Reprezentacyjne wejście pałacu w Biedrusku
Umieszczone nietypowo w elewacji bocznej prowadzi przez czerokolumnowy portyk do niewielkiego przedsionka, z którego schodami i korytarzem do poprzedzonego sienią westybulu w centralnej części budynku. Na zewnątrz pałacu, we wnękach zlokalizowanych po obu stronach drzwi wejściowych umieszczono figury - alegorie zajęć gospodarskich.

Westybul pałacu w Biedrusku
Umieszczony centralnie na (wysokim) parterze budynku, pełniący funkję raczej przedsionka sali balowej, niż części paradnego wejścia do rezydencji. Z wejściem do pałacu połączony jest prowadzącą z przedsionka wejściową klatką schodową, korytarzem umieszczonym już na głównym poziomie budynku i niewielką sienią (obecnie recepcja hotelu), z której do westybulu prowadzą ozdobne drzwi. Do sieni doprowadza też boczna klatka schodowa zapewniająca połączenie z piwnicami (obecnie restauracja), piętrem i wejściem służbowym do pałacu. Westybul jest dwukondygnacyjny, rozświetlony światłem wpadającym przez szklany dach (świetlik).

Piwnice pałacu w Biedrusku
Oryginalne z czasu budowy pałacu, nieprzebudowane. Obecnie w piwnicach mieści się restauracja oraz kawiarnia z winiarnią. Zachowano odłonięte, ceglane ściany, filary i łuki sklepień, dostawiono ozdobny kaflowy piec.

[Data utworzenia: 11 maja 2013]


Powiązania 

Zobacz: Zdjęcia z Biedruska, w tym zespół pałacowy: [wszystko], [wybrane], pałac: [wszystko], [wybrane], [z zewnątrz] (w tym bryła pałacu i wejście), [wnętrze] (w tym westybul, piwnice, pokój hotelowy i [pozostałe]) oraz park; inne budynki w Biedrusku: kasyno, wieża ciśnień, sztab.
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: DiP str. 20, Lit. 9.3. str. 190.
Rejestr zab.: 1778/A z dnia 19/01/1978.