Poznań / Malta
Artykuły (1): R0113. Czy musimy opijać zdrowie (metalowego) słupa
W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza zachęcała wszystkich, aby uczcili dwudziestą rocznicę upadku komuny toastem za wolność i, jak się Roweromaniakowi zdaje, pomysł chwycił. Roweromaniak spędzając czwarty dzień czerwcowy samotnie (a nadto alkoholu niepijący) udziału w tym nie brał, niemniej uznał propozycję za ciekawą - rocznica była wszak okazała, upamiętnienia godna i do radowania się doskonale nadająca.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa toastu podczas otwarcia Poznańskiego Węzła Szlaków Rowerowych. Wydarzenie to - dla rowerzystów poznańskich dość istotne - ogólnie było jednak sprawą błachą, rangi niewielkiej i wznoszenie toastu za pomyślność ustawionego w otwieranym Węźle metalowego słupa z drogowskazami wydaje mi się zupełnie nie na miejscu. Konstatując, że jakiekolwiek uzasadnianie częstowania alkoholem rowerzystów jest w świetle przepisów o ruchu drogowym karkołomne, pytam:
Czy za rok będziemy opijać również np. odmalowanie pasów na drodze? lub ustawienie sygnalizatora?
I namawiać do uczestnictwa w toaście obecnych na miejscu kierowców?
Nie zamierzam tutaj wmawiać komukolwiek, że nad Maltą odbyła się popijawa - niczego takiego nie widziałem - chcę jednak zwócić uwagę na dwa aspekty toastu:
  • Alkohol w połączeniu z uczestnictwem w ruchu drogowym nie jest wskazany dla kierujących nawet wtedy, gdy kierują tylko rowerem - a właśnie do picia tegoż rowerzystów zachęcano.
  • Zachęcały swoim przykładem (m. in.) władze miasta i województwa, zobligowane ustawą do działania na rzecz zmiany obyczajów opijania wszystkiego i wszędzie.Nie sprawdzałem zawartości widocznych na zdjęciu kieliszków ani napisów na butelkach, jednak podawanie płynu wyglądającego jak napój alkoholowy w naczyniach przeznaczonych do spożywania napojów alkoholowych i serwowanego z butelek jednoznacznie się z alkoholem kojarzących łamie chyba art. 1.1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. (Jeżeli był to napój alkoholowy złamano zapewne również art. 14):

    USTAWA

    z dnia 26 października 1982 r.
    o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
    (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231)

    Art. 1. 1. Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są OBOWIĄZANE SĄ do podejmowania działań zmierzających do OGRANICZENIA SPOŻYCIA napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć MAJĄCYCH NA CELU ZMIANĘ OBYCZAJÓW w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwaniu następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy.

    Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, PODAWANIA i spożywania napojów alkoholowych: [...]
    3) w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń
    [O podobnej sprawie pisałem już wcześniej.]


    R0113. Czy musimy opijać zdrowie (metalowego) słupa

    Powiązania 

    Zobacz: Zdjęcia z otwarcia Węzła Rowerowego: przejazd nad Maltę, otwarcie Węzła i toast.