Z archiwum Roweromaniaka wielkopolskiego

173-39. Rok 2012: Oby Inkowie odpuścili (Okolicznościowe; Zielona Góra i okolice, Klępsk). Autor: Stanisław Nowak, Poznań. Na licencji Creative Commons {by-nc-sa}
Rok 2012: Oby Inkowie odpuścili [173-39]
Kategoria: Okolicznościowe, rejon: Zielona Góra i okolice [ZG], Klępsk
Autor: Stanisław Nowak, Poznań. Na licencji Creative Commons {by-nc-sa}

Oby Inkowie odpuścili[1] i przenieśli koniec świata na inny rok... W przeciwnym przypadku w grudniu czekają nas sceny jak na zdjęciu. Zimnolubny Roweromaniak liczy, że w razie czego znajdzie się w miejscu chłodniejszym, czyli w piekle[2].

Scena Sądu Ostatecznego na ścianie tęczowej kościoła w Klępsku

Górną część kompozycji zajmują wizerunki siedzących na chmurach świętych i apostołów, pośrodku których na łuku tęczy umieszczno postać sędziego - Chrystusa. Poniżej uskrzydlona postać anioła z wzniesionymi rękoma dzieli "podsądnych" na dwie grupy: spokojną grupę zbawionych (z lewej) i lamentującą potępionych (z prawej). W lewym dolnym rogu dostrzec można stojącą Ewę i klęczącego przy niej Adama - symbol pary małżeńskiej połączonej ponownie po zmartwychwstaniu.

Przypisy:
[1] Zgodnie z nagłośnianą od pewnego czasu rzekomą inkaską przepowiednią w dniu 20 grudnia 2012 roku (lub coś koło tego) ma nastąpić koniec świata. Inkowie co prawda o niczym takim nie wiedzieli - data oznacza jedynie koniec okresu rozliczeniowego w kalendarzu inkaskim - jednak przepowiednia się rozprzestrzenia i zapewne za rok będzie o niej głośno, jak zresztą o wielu wcześniejszych.
[2] Na podstawie podanej w biblii jasności panującej w niebie fizycy dawno temu obliczyli, że piekło z płynną siarką jest chłodniejsze.

Powiązania 


Uzupełnienie: Zespół kościoła parafialnego w Klępsku (poewangelicki)
Link zewn.: Wikipedia.
Literatura: Lit. 3.11, AZA str. 189, Lit. 9.4. str. 106.
Rejestr zab.: L-366/A z dnia 12/06/1953.
[rozdział/artykuł]

Wszystkie prawa do przedstawionego zdjęcia są zastrzeżone. Sprawdź warunki uzyskania licencji.