Podobnych opisów tras jest w Roweromaniaku ponad setka |
---|
Pa-1. Wągrowiec - Skoki - Łopuchowo
Szlak łączący dwa opisane w Roweromaniaku obszary: Pałuki i Puszczę Zielonkę, dogodny, omijający ruchliwe szosy. Po drodze wiele zabytków architektury. W wielu miejscach krzyżuje się łączy i rozchodzi ze znakowanym na czarno szlakiem rowerowym, którego przebiegu nie znam.
Mapy: N33-119/120 (Wągrowiec), N33-131/132 (Gniezno).
- 0,0 km Wągrowiec, stacja PKP
- Sprzed stacji jadę w prawo, w ul. Kolejową (100 m) i nią aż do skrzyżowania ze światłami (0,7 km, kierując się w stronę Poznania). Na światłach w lewo, obok Opatówki (muzeum) w stronę kościoła farnego. Przed kościołem w lewo (1,1 km; w prawo ulica do zespołu pocysterskiego) i zaraz za murem kościelnym w prawo. Szosą poznańską prosto kilkaset metrów, mijając po drodze mostek nad Wełną, skąd roztacza się najładniejszy we Wągrowcu widok na pocysterski kościół i klasztor (1,5 km) do drogi w prowadzącej ukośnie w przód w lewo i oznaczonej drogowskazem "Policja" (1,9 km). Drogą tą prosto, bez oglądania się na dalsze "policyjne" drogowskazy, do wyjazdu z miasta.
- 2,7 km Wągrowiec obwodnica
- Przecinam obwodnicę Wągrowca (drogowskaz "Sieńsko 4"; droga nie jest zaznaczona na dostępnych mi mapach; wzdłuż obwodnicy prowadzi ścieżka rowerowa). Mijam Długą Wieś (4,2 do 5,3 km; przed wyjazdem ze wsi koniec asfaltu) i wjeżdżam do Przysieczyna (7,0 km; od 6,4 km ponownie asfalt; skośnie z tyłu z prawej dołącza asfaltowa droga z Czekanowa), mijam stację kolejową (70 m za wjazdem) i betonową drogą dojeżdżam do skrzyżowania.
- 7,3 km Przysieczyn skrzyżowanie
- Od tego miejsca prosto prowadzi najkrótsze połączenie Wągrowca ze Skokami. Na skrzyżowaniu w prawo i asfaltem. Dalej (7,9 km) w lewo i zaraz ponownie w prawo (8,0 km; przed przydrożnym krzyżem). Pozostawiam skręcającą w lewo asfaltówkę (8,1 km) i jadę drogą początkowo wysypaną żużlem, później niezłą gruntową. Mijam piękny okaz lipy (9,3 km). Przed następną wsią - Wiatrowem - droga się poprawia (żużel, tłuczeń, pod koniec trelinka). Dojeżdżam do szosy Wągrowiec - Poznań, osiągając ją na skraju Wiatrowa.
- 10,2 km Wiatrowo
- Tuż przed dojazdem do szosy z prawej strony rozpoczyna się park, w którym warto obejrzeć pałac - obecnie ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci (do pałacu ok. 200 m parkiem). Skręcam w lewo i opuszczam Wiatrowo nie wjeżdżając do centrum wsi (stąd w prawo: do sklepu 350 m, do kościoła 1,1 km (nieciekawy) - drogą w lewo tuż za sklepem). Mijam drogę w prawo do Siernik (11,4 km, drogowskaz "5 km") i wjeżdżam do Przysieki (11,7 km).
- 11,8 km Przysieka, zakręt szosy
- Szosa skręca tutaj w lewo. Przed zakrętem po prawej stronie stoi kapliczka przydrożna. Jadąc szosą dalej po ok. 150 m dojedzie się do dworku w Przysiece. Na zakręcie szosy (tuż za kapliczką) skręcam w prawo, w boczną drogę gruntową. Nią do zakrętu w lewo (12,2 km; droga dobra) i do skrzyżowania, przez które prosto (12,9 km; wybitniejsza droga skręca w prawo; szlak staje się piaszczysty). Kolejne skrzyżowanie na wprost (13,6 km; droga stąd jest węższa lecz znacznie lepsza) i do miejsca, gdzie skośnie z tyłu z prawej dochodzi szeroka droga polna (15,3 km). Wraz z nią do szosy w Lechlinie (15,5 km) i w lewo. Szosą ok. 200 m do bocznej drogi odchodzącej w prawo.
- 15,7 km Lechlin, droga do kościoła
- Przy zakręcie, po prawej stronie, stoi nietypowy w formie dwór. Przejeżdżam obok kościoła (16,0 km z lewej) i cmentarza, mając po prawej stronie jezioro. Za cmentarzem asfalt się kończy (16,4 km) i przez kilkadziesiąt m jadę w głębokim piachu do żużlowej drogi, którą do skrzyżowania (18,1 km). W prawo prowadzi stąd droga wychodząca na wprost bramy pałacu w Rościnnie, mieszczącego dzisisiaj dom rekolekcyjny. Chcąc zobaczyć pałac dogodniej jest jechać tą drogą. Przez skrzyżowanie na wprost i do szosy, gdzie w lewo.
- 18,7 km Rościnno, szosa na pd. skraju wsi
- Stąd w prawo do początku wsi 150 m, do bramy pałacu 500 m. Jadąc asfaltową szosą dojeżdżam do Skoków.
- 20,6 km Skoki obwodnica
- Do miasta wjeżdżam od strony północnej, przy cmentarzu. Na skrzyżowaniu z obwodnicą są drogowskazy (w tył): "Rościnno 3" i "Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny". W prawo kierunek do Poznania, w lewo - do Wągrowca. Obwodnicę przecinam na wprost i jadę piaszczystą boczną uliczką Parkową. Mijam położony z boku z lewej kościół ewangelicki (21,0 km) i dojeżdżam do głównej ulicy, gdzie w lewo (21,3 km). Jadąc w prawo minie się rynek (ok. 200 m, pl. Powstańców Wielkopolskich) i dojedzie do kościoła (ok. 350 m; wart obejrzenia). W miejscu, gdzie główna droga skręca w lewo (21,5 km) jadę prosto i dojeżdżam do linii kolejowej. Skręcając jak główna dojedzie się do bramy pałacu w Skokach (300 m, po lewej). Na wprost od bramy biegnie ulica dochodząca do przejazdu kolejowego, przy którym właśnie się znajduję; stąd do bramy 350 m w lewo).
- 21,8 km Skoki, przejazd kolejowy
- Skręcam w prawo i przejeżdżam przez tory. (Tutaj zaczyna się trasa Pa-2, wraz z którą pojadę kilka km). Wyjeżdżam ze Skoków (23,3 km), mijam gospodarstwo rybne (23,5 km), drogę w lewo do Raczkowa (23,8 km, drogowskaz "5 km", najkrótszy dojazd ze Skoków w rejon Kłecka) i dojeżdżam do odchodzących w prawo bocznych dróg (23,9 km; są tu dwie drogi w prawo: do osady Karolewo - prowadzi nią wariant szlaku omijający Antoniewo i do Stawian - krzyżuje się dalej z moją trasą). Jadę prosto szosą, mijam drogę do leśniczówki Antoniewo (24,0 km, drogowskaz) i wjeżdżam do wsi o tej samej nazwie (24,9 km).
- 25,0 km Antoniewo, droga do Stawian
- Po lewej stronie widać Ośrodek Wychowawczy w Antoniewie z pocz. XX w. Z szosy zjeżdżam w prawo w leśną drogę. Mijam przychodzącą ukośnie z tyłu z prawej drogę od leśniczówki (25,7 km). Na rozwidleniu (25,8 km) jadę prosto (w lewo do Stawian, przed rozwidleniem po lewej charakterystyczny dąb z dziuplami), ponownie na następnym (26,1 km; @ rozłączam się z wiodącą lewym odgałęzieniem trasą Pa-2). Drogą nie zaznaczoną na mapie jadę do szerokiej drogi prostopadłej do mojego kierunku i skręcam w prawo (27,9 km; w lewo prowadzi wariant przez Szczodrochowo; drogą biegnie czerwony szlak turystyczny). Dojeżdżam do poprzecznej drogi w Karolewie.
- 28,5 km Karolewo
- Skręcam w lewo (parking przydrożny, drogą z prawej przychodzi wariant omijający Antoniewo). Skręcam wraz z główną w prawo i wyjeżdżam z osady (28,7 km). Łączę się z przychodzącą z tyłu z prawej drogą leśną (29,3 km; na mojej drodze jest tutaj niewyraźny znak czerwonego rowerka, mogący służyć za drogowskaz w przeciwnym kierunku). Dojeżdżam do szosy Skoki - Murowana Goślina i skręcam w lewo.
- 29,3 km szosa Skoki - Murowana Goślina
- Mijam leśną drogę w lewo do Szczodrochowa(29,8 km; drogowskaz "Szczodrochowo 2" pokazujący skręt w wariant trasy przy jeździe w przeciwnym kierunku). @ Mijam Sławę Wlkp. (30,2 km, stacja kolejowa), asfaltowe drogi boczne do Kiszkowa (30,5 km w lewo, nr 197), Sławicy i Niedźwiedzian (30,6 km w lewo wzdłuż torów kolejowych) oraz do Brzeźna (31,7 km w prawo), skrzyżowanie z Dużym Pierścieniem Goślińskim (Z-9) i wjeżdżam do Łopuchowa (34,3 km). Stąd szosą do stacji kolejowej jeszcze kilkaset metrów.
- 34,4 km Łopuchowo, stacja kolejowa
- Przy stacji kolejowej zaczynają się trasy Z-5 i Z-7, a kończy Z-3. W pobliżu przebiega szlak Z-6-5.
[wrzesień 2003]
Wariant omijający Antoniewo
Z szosy Skoki - Antoniewo skręcam w prawo 100 m przed leśniczówką o tej samej nazwie (0,0 km; 2,1 km od przejazdu kolejowego w Skokach). Leśną drogą dojeżdżam do osady Karolewo, gdzie łączę się z podstawowym wariantem (2,3 km; parking leśny, trasa Pa-1 przychodzi wraz z czerwonym szlakiem drogą z lewej).
Wariant prowadzący przez Szczodrochowo
Po dojeździe trasą Pa-1 do drogi polnej z czerwonym szlakiem skręcam w lewo (0,0 km; 2,9 km od zjazdu z szosy w Antoniewie). Piaszczystą drogą dojeżdżam do Szczodrochowa i za przystankiem autobusowym (0,9 km) skręcam w prawo (czerwony szlak prowadzi prosto łącząc się 1,2 km dalej, przed Rejowcem, z trasą Pa-2). Stąd znacznie lepszą drogą wdłuż letniska do torów kolejowych i szosy Skoki - Murowana Goślina (2,3 km). W szosę w lewo i dalej wraz z głównym wariantem trasy.