Podobnych opisów tras jest w Roweromaniaku ponad setka

Pa-1. Wągrowiec - Skoki - Łopuchowo Pałuki Pałuki, spis treści Indeks lokalny


Szlak łączący dwa opisane w Roweromaniaku obszary: Pałuki i Puszczę Zielonkę, dogodny, omijający ruchliwe szosy. Po drodze wiele zabytków architektury. W wielu miejscach krzyżuje się łączy i rozchodzi ze znakowanym na czarno szlakiem rowerowym, którego przebiegu nie znam.

Mapy: N33-119/120 (Wągrowiec), N33-131/132 (Gniezno).

0,0 km Wągrowiec, stacja PKP
Sprzed stacji jadę w prawo, w ul. Kolejową (100 m) i nią aż do skrzyżowania ze światłami (0,7 km, kierując się w stronę Poznania). Na światłach w lewo, obok Opatówki (muzeum) w stronę kościoła farnego. Przed kościołem w lewo (1,1 km; w prawo ulica do zespołu pocysterskiego) i zaraz za murem kościelnym w prawo. Szosą poznańską prosto kilkaset metrów, mijając po drodze mostek nad Wełną, skąd roztacza się najładniejszy we Wągrowcu widok na pocysterski kościół i klasztor (1,5 km) do drogi w prowadzącej ukośnie w przód w lewo i oznaczonej drogowskazem "Policja" (1,9 km). Drogą tą prosto, bez oglądania się na dalsze "policyjne" drogowskazy, do wyjazdu z miasta.
2,7 km Wągrowiec obwodnica
Przecinam obwodnicę Wągrowca (drogowskaz "Sieńsko 4"; droga nie jest zaznaczona na dostępnych mi mapach; wzdłuż obwodnicy prowadzi ścieżka rowerowa). Mijam Długą Wieś (4,2 do 5,3 km; przed wyjazdem ze wsi koniec asfaltu) i wjeżdżam do Przysieczyna (7,0 km; od 6,4 km ponownie asfalt; skośnie z tyłu z prawej dołącza asfaltowa droga z Czekanowa), mijam stację kolejową (70 m za wjazdem) i betonową drogą dojeżdżam do skrzyżowania.
7,3 km Przysieczyn skrzyżowanie
Od tego miejsca prosto prowadzi najkrótsze połączenie Wągrowca ze Skokami. Na skrzyżowaniu w prawo i asfaltem. Dalej (7,9 km) w lewo i zaraz ponownie w prawo (8,0 km; przed przydrożnym krzyżem). Pozostawiam skręcającą w lewo asfaltówkę (8,1 km) i jadę drogą początkowo wysypaną żużlem, później niezłą gruntową. Mijam piękny okaz lipy (9,3 km). Przed następną wsią - Wiatrowem - droga się poprawia (żużel, tłuczeń, pod koniec trelinka). Dojeżdżam do szosy Wągrowiec - Poznań, osiągając ją na skraju Wiatrowa.
10,2 km Wiatrowo
Tuż przed dojazdem do szosy z prawej strony rozpoczyna się park, w którym warto obejrzeć pałac - obecnie ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci (do pałacu ok. 200 m parkiem). Skręcam w lewo i opuszczam Wiatrowo nie wjeżdżając do centrum wsi (stąd w prawo: do sklepu 350 m, do kościoła 1,1 km (nieciekawy) - drogą w lewo tuż za sklepem). Mijam drogę w prawo do Siernik (11,4 km, drogowskaz "5 km") i wjeżdżam do Przysieki (11,7 km).
11,8 km Przysieka, zakręt szosy
Szosa skręca tutaj w lewo. Przed zakrętem po prawej stronie stoi kapliczka przydrożna. Jadąc szosą dalej po ok. 150 m dojedzie się do dworku w Przysiece. Na zakręcie szosy (tuż za kapliczką) skręcam w prawo, w boczną drogę gruntową. Nią do zakrętu w lewo (12,2 km; droga dobra) i do skrzyżowania, przez które prosto (12,9 km; wybitniejsza droga skręca w prawo; szlak staje się piaszczysty). Kolejne skrzyżowanie na wprost (13,6 km; droga stąd jest węższa lecz znacznie lepsza) i do miejsca, gdzie skośnie z tyłu z prawej dochodzi szeroka droga polna (15,3 km). Wraz z nią do szosy w Lechlinie (15,5 km) i w lewo. Szosą ok. 200 m do bocznej drogi odchodzącej w prawo.
15,7 km Lechlin, droga do kościoła
Przy zakręcie, po prawej stronie, stoi nietypowy w formie dwór. Przejeżdżam obok kościoła (16,0 km z lewej) i cmentarza, mając po prawej stronie jezioro. Za cmentarzem asfalt się kończy (16,4 km) i przez kilkadziesiąt m jadę w głębokim piachu do żużlowej drogi, którą do skrzyżowania (18,1 km). W prawo prowadzi stąd droga wychodząca na wprost bramy pałacu w Rościnnie, mieszczącego dzisisiaj dom rekolekcyjny. Chcąc zobaczyć pałac dogodniej jest jechać tą drogą. Przez skrzyżowanie na wprost i do szosy, gdzie w lewo.
18,7 km Rościnno, szosa na pd. skraju wsi
Stąd w prawo do początku wsi 150 m, do bramy pałacu 500 m. Jadąc asfaltową szosą dojeżdżam do Skoków.
20,6 km Skoki obwodnica
Do miasta wjeżdżam od strony północnej, przy cmentarzu. Na skrzyżowaniu z obwodnicą są drogowskazy (w tył): "Rościnno 3" i "Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny". W prawo kierunek do Poznania, w lewo - do Wągrowca. Obwodnicę przecinam na wprost i jadę piaszczystą boczną uliczką Parkową. Mijam położony z boku z lewej kościół ewangelicki (21,0 km) i dojeżdżam do głównej ulicy, gdzie w lewo (21,3 km). Jadąc w prawo minie się rynek (ok. 200 m, pl. Powstańców Wielkopolskich) i dojedzie do kościoła (ok. 350 m; wart obejrzenia). W miejscu, gdzie główna droga skręca w lewo (21,5 km) jadę prosto i dojeżdżam do linii kolejowej. Skręcając jak główna dojedzie się do bramy pałacu w Skokach (300 m, po lewej). Na wprost od bramy biegnie ulica dochodząca do przejazdu kolejowego, przy którym właśnie się znajduję; stąd do bramy 350 m w lewo).
21,8 km Skoki, przejazd kolejowy
Skręcam w prawo i przejeżdżam przez tory. (Tutaj zaczyna się trasa Pa-2, wraz z którą pojadę kilka km). Wyjeżdżam ze Skoków (23,3 km), mijam gospodarstwo rybne (23,5 km), drogę w lewo do Raczkowa (23,8 km, drogowskaz "5 km", najkrótszy dojazd ze Skoków w rejon Kłecka) i dojeżdżam do odchodzących w prawo bocznych dróg (23,9 km; są tu dwie drogi w prawo: do osady Karolewo - prowadzi nią wariant szlaku omijający Antoniewo i do Stawian - krzyżuje się dalej z moją trasą). Jadę prosto szosą, mijam drogę do leśniczówki Antoniewo (24,0 km, drogowskaz) i wjeżdżam do wsi o tej samej nazwie (24,9 km).
25,0 km Antoniewo, droga do Stawian
Po lewej stronie widać Ośrodek Wychowawczy w Antoniewie z pocz. XX w. Z szosy zjeżdżam w prawo w leśną drogę. Mijam przychodzącą ukośnie z tyłu z prawej drogę od leśniczówki (25,7 km). Na rozwidleniu (25,8 km) jadę prosto (w lewo do Stawian, przed rozwidleniem po lewej charakterystyczny dąb z dziuplami), ponownie na następnym (26,1 km; @ rozłączam się z wiodącą lewym odgałęzieniem trasą Pa-2). Drogą nie zaznaczoną na mapie jadę do szerokiej drogi prostopadłej do mojego kierunku i skręcam w prawo (27,9 km; w lewo prowadzi wariant przez Szczodrochowo; drogą biegnie czerwony szlak turystyczny). Dojeżdżam do poprzecznej drogi w Karolewie.
28,5 km Karolewo
Skręcam w lewo (parking przydrożny, drogą z prawej przychodzi wariant omijający Antoniewo). Skręcam wraz z główną w prawo i wyjeżdżam z osady (28,7 km). Łączę się z przychodzącą z tyłu z prawej drogą leśną (29,3 km; na mojej drodze jest tutaj niewyraźny znak czerwonego rowerka, mogący służyć za drogowskaz w przeciwnym kierunku). Dojeżdżam do szosy Skoki - Murowana Goślina i skręcam w lewo.
29,3 km szosa Skoki - Murowana Goślina
Mijam leśną drogę w lewo do Szczodrochowa(29,8 km; drogowskaz "Szczodrochowo 2" pokazujący skręt w wariant trasy przy jeździe w przeciwnym kierunku). @ Mijam Sławę Wlkp. (30,2 km, stacja kolejowa), asfaltowe drogi boczne do Kiszkowa (30,5 km w lewo, nr 197), Sławicy i Niedźwiedzian (30,6 km w lewo wzdłuż torów kolejowych) oraz do Brzeźna (31,7 km w prawo), skrzyżowanie z Dużym Pierścieniem Goślińskim (Z-9) i wjeżdżam do Łopuchowa (34,3 km). Stąd szosą do stacji kolejowej jeszcze kilkaset metrów.
34,4 km Łopuchowo, stacja kolejowa
Przy stacji kolejowej zaczynają się trasy Z-5 i Z-7, a kończy Z-3. W pobliżu przebiega szlak Z-6-5.

[wrzesień 2003]


Wariant omijający Antoniewo Cofnij

Z szosy Skoki - Antoniewo skręcam w prawo 100 m przed leśniczówką o tej samej nazwie (0,0 km; 2,1 km od przejazdu kolejowego w Skokach). Leśną drogą dojeżdżam do osady Karolewo, gdzie łączę się z podstawowym wariantem (2,3 km; parking leśny, trasa Pa-1 przychodzi wraz z czerwonym szlakiem drogą z lewej).


Wariant prowadzący przez Szczodrochowo Cofnij

Po dojeździe trasą Pa-1 do drogi polnej z czerwonym szlakiem skręcam w lewo (0,0 km; 2,9 km od zjazdu z szosy w Antoniewie). Piaszczystą drogą dojeżdżam do Szczodrochowa i za przystankiem autobusowym (0,9 km) skręcam w prawo (czerwony szlak prowadzi prosto łącząc się 1,2 km dalej, przed Rejowcem, z trasą Pa-2). Stąd znacznie lepszą drogą wdłuż letniska do torów kolejowych i szosy Skoki - Murowana Goślina (2,3 km). W szosę w lewo i dalej wraz z głównym wariantem trasy.

Pałuki Pałuki, spis treści Indeks lokalny