Opisów miejscowości jest w Roweromaniaku kilkaset

Murowana Goślina Puszcza Zielonka Puszcza Zielonka, spis treści Indeks lokalny Pokaz zdjęć Dojazd


Herb Murowanej Gośliny
Ratusze: stary w rynku i nowy na Zielonych Wzgórzach

Miasto położone przy trasie (samochodowej i kolejowej) Poznań - Wągrowiec, ok. 20 km na pn. od granic Poznania. W rynku znajduje się późnogotycki kościół św. Jakuba (XV/XVI w), przebudowany w 1831 oraz dość ciekawe Muzeum Regionalne.
W 2002 roku gmina wytyczyła i oznakowała kilka szlaków rowerowych w Puszczy Zielonce i okolicach, stając się od razu jedną z najbardziej "urowerowionych" gmin w Wielkopolsce.

Za późnej komuny wybudowano osiedle Zielone Wzgórza z Nowym Rynkiem. Było to wówczas (podobno) najładniejsze i najnowocześniejsze osiedle w PRL-u (sam Edzio Gierek wmurował kamień węgielny). Pomyślane jako sypialnia dla pracowników bolechowskiej PRESTy (położona obok, lecz już w innej gminie zbrojeniówka) jest do dzisiaj kością niezgody pomiędzy gminami Murowana Goślina (ponosi koszty obsługi osiedla) i Czerwonak (zbiera podatki od PRESTy i firm powstałych na jej terenie - m. in. Neoplanu - "Solaris").

Gm. Murowana Goślina, pow. poznański, mapa N33-131 (28-36)


Spis ilustracji


Kościół pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie



Kościół istniał w Murowanej Goślinie zapewne już w XIII lub nawet w XII w. jako kamienna budowla romańska, jednak informacje o jego budowie i ew. wcześniejszych świątyniach nie zachowały się. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1406 r. Obecna świątynia pochodzi z XV/XVI w., jednak wskutek wielu przeróbek zatraciła swój późnogotycki charakter. Barokowe prezbiterium pochodzi z 1717 r. i jest dziełem Pompeo Ferrariego. W latach 1830-31 przedłużono nawę od zachodu. Wewnątrz rzeźby gotyckie, obrazy z XVIII w., na ścianie zewnętrznej renesansowa płyta nagrobna z XVI w. wojewodziny Urszuli z Ostrorogów Lwowskiej, zm. w 1575 r. (płytę umieszczono na zewnątrz kościoła, gdyż Urszula była kalwinką). Belkowany strop wewnątrz kościoła pochodzi z częściowej regotyzacji kościoła dokonanejw latach 1958-65. Do budowy świątyni użyto granitowych ciosów, pochodzących być może z rozbiórki kościoła romańskiego.
Kościół zajmuje centralne miejsce starej części Murowanej Gośliny - na środku rynku. Przy kościele rośnie piękny okaz ok. 400-letniego białodrzewu.


Kościół pw. Świętego Ducha w Murowanej Goślinie (poewangelicki)

Klasycystyczna budowla z lat 1784-1803, na planie koła, kryta drewnianą pseudokopułą, gruntownie odremontowana w 1975.


Pałac w Murowanej Goślinie



Jak piszą w swojej monografii pp. Libiccy "W wyniku ohydnej socjalistycznej przebudowy pałacu w Murowanej Goślinie oryginalna pozostała jedynie część środkowa z okazałym czterokolumnowym portykiem podtrzymującym taras, nad którym znajduje się ozdobny szczyt attykowy." Budynek pochodzi z roku 1841, wznieśli go ówcześni właściciele miasta von Witerfeldowie. [*232]
Pałac stoi na skraju XIX w. parku krajobrazowego (1,21 ha). W parku: przed pałacem ok. 700-letni pięciopienny cis, z tyłu pomnikowa lipa.


Trochę historii

Okolica Murowanej Gośliny była zamieszkana od zamierzchłych czasów. Stąd pochodzi jedno z najstarszych znalezisk archeologicznych Wielkopolski: motyka z rogu renifera wykonana w paleolicie (starsza epoka kamienna).

W dokumentach miejscowość wzmiankowana już w roku 1355 oraz, jako własność prywatna, w roku 1389 (wzmianka wymienia wójta Andrzeja). Pierwotnie miasto znane było jako Goslina Kościelna lub Goślina pod Kościołem - od istniejącego ówcześnie romańskiego kościoła i nazwiska właściciela Gostla lub Gośla. Przez pewien czas miasto było siedzibą kasztelanii (przeniesionej z Radzimia), później jego znaczenie spadło - najpierw do prywatnego miasta, a w latach następnych przejściowo do roli wsi. Miasto miało wielu właścicieli: Pniewskich, Donaborskich, Kościeleckich, od 1494 r. Potulickich. Od końca XVI w. właścicielami byli Rozdrażewscy, po których pozostał herb Doliwa a następnie Leszczyńscy, Działyńscy, Gurowscy (od 1793). Od pierwszej połowy XIX w. w rękach niemieckich: von Winterfeldów, później książąt von Sachsen-Altenburg.

W 1659 ówczesny właściciel - Jan Leszczyński - potwierdził prawa miejskie, lecz rozwój miasta zaczyna się dopiero 100 lat później, w połowie XVIII w. W 1785 r. król Polski, Stanisław August, nadał Murowanej Goślinie przywilej organizacji jarmarku.

Jako ciekawostkę można podać, że Murowana Goślina miała miejską gazownię i gazowe oświetlenie wcześniej niż Poznań (tak przynajmniej twierdzą w Muzeum Regionalnym).


Dojazd do Murowanej Gośliny

- Od Biedruska Ringiem Rowerowym, (odcinek R-3)
- Od Biedruska przez Zielone Wzgórza: początkowo Ringiem; mijam most na Warcie (0,0 km) i jadę prosto asfaltem do wsi Bolechowo-Osiedle (0,8 km po lewej stronie drogi dogodny chodnik; Ring skręca w lewo 200 m wcześniej). 300 m dalej (1,1 km) skręcam w lewo (asfalt) za drogowskazami do Tłoczni Metali "Presta" (największa podpoznańska zbrojeniówka) i żwirowni "Kruszgeo". Dojeżdżam do początku Zielonych Wzgórz (2,0 km) mijając skrzyżowanie dróg na wprost. 600 m dalej (2,6 km) mijam drogę w prawo do osiedla. Stąd wraz z trasą Z-8 w dół do mostku (asfalt się kończy) i dalej drogą gruntową(jak Z-8) aż do asfaltowej szosy, gdzie w prawo (3,8 km przy boisku sportowym, ponownie Ring rowerowy) do Murowanej Gośliny (do połączenia z szosą Poznań - Murowana Goślina 4,9 km).
Murowana Goślina leży przy trasie Poznań - Wągrowiec (- Bydgoszcz). Ilość pociągów jest niewielka. Czas dojazdu od stacji Poznań-Główny ok. 45' (25 km). Stacja w Murowanej jest dogodnym punktem wypadowym do Puszczy Zielonki.
Szosą Poznań - Wągrowiec.

Puszcza Zielonka Puszcza Zielonka, spis treści Indeks lokalny Pokaz zdjęć